«Γαλαζοκίτρινο» πάρτι με καλεσμένο τον Άρη (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 4-2 του Άρη και προκρίθηκε στους «8» του κυπέλλου

Γιάννος Ιωάννου

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρόκριση για τους «8» του κυπέλλου κερδίζοντας τον Άρη με 4-2. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άνοιξε το σκορ στο 17' με τον Στεπίνσκι ωστόσο οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν την ανατροπή με δύο γκολ του Κβιλιτάια (27, 37’). Τα άλλα δύο γκολ της Λευκωσιάτικης ομάδας πέτυχαν οι Ντάλσιο (39’) και Εφραίμ (82’). Η ομάδα του Αλεξέι Σπίλεφσκι σκόραρε και δεύτερο γκολ στο 90+1’ με τον Μποακί ωστόσο δεν ήταν αρκετό.

Α’ Ημίχρονο

Ο ρυθμός στο παιχνίδι ήταν πολύ γρήγορος από τα πρώτα λεπτά. Αμφότερες οι ομάδες ήταν αρκετά κινητικές και έδειχναν διάθεση για να επιτεθούν.

Οι πρώτες τελικές προσπάθειες ήταν για τον Άρη. Στο 3’ ο Στεπίνσκι έκανε το σουτ αλλά ο Μπέλετς μάζεψε εύκολα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπέγκστον μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά ο κίπερ έδιωξε σε κόρνερ.

Στη συνέχεια τον λόγο πήρε ο ΑΠΟΕΛ. Στο 10’ ο Σούσιτς απείλησε με μια σέντρα-σουτ και ανάγκασε τον Βανά Άλβες να παραχωρήσει κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μαρκίνιος έχασε κραυγαλέα ευκαιρία καθώς εντελώς ανενόχλητος απέναντι στον Βανά δεν βρήκε στόχο.

Στο 15’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία με τους Μπέγκτσον και Στρούσκι. Αμφότεροι νικήθηκαν από τον Μπέλετς σε κοντινή κεφαλιά και σουτ εκτός περιοχής αντίστοιχα.

Το γκολ για τον Άρη ήρθε στο 17’ με τον Στεπίνσκι. Ο Πολωνός έφυγε μόνος από το κέντρο του γηπέδου, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε υποδειγματικά τον Μπέλετς.

Η Λεμεσιανή ομάδα έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Μπαμπίκα στο 26’ ο οποίος με διπλή προσπάθεια δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα από πολύ κοντά. Στο πρώτο σουτ ο Μπέλετς ήταν νικητής και στη συνέχεια το δοκάρι... σύμμαχος των «γαλαζοκιτρίνων».

Δευτερόλεπτα αργότερα ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με κοντινή προβολή του Κβιλιτάια και από εκείνο το σημείο ξεκίνησε ένας μονόλογος από την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

Ο Κβιλιτάια έφερε «τούμπα» το παιχνίδι στο 37’ με ένα ξερό σουτ μέσα από την περιοχή ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντάλσιο έκανε το 3-1 μετά από μαγική ασίστ του Γεωργιανού.

Το 3-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ήταν πολύ πλούσιο σε θέαμα με πολλές τελικές και τέσσερα γκολ.

Β’ Ημίχρονο

Όπως αναμενόταν, ο Άρης μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις στο δεύτερο ημίχρονο καθώς αυτό επέβαλλε το σκορ του αγώνα.

Η Λεμεσιανή ομάδα πήρε την κατοχή και βρισκόταν μονίμως έξω από τα καρέ των «γαλαζοκιτρίνων». Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς οπισθοχώρησε με στόχο να διαφυλάξει το υπέρ της προβάδισμα.

Ο ρυθμός στην επανάληψη δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση αυτόν του πρώτου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ανούσια κατοχή και δεν μπορούσαν να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 81’ με ένα σουτ εντός περιοχής του Μαγιαμπέλα το οποίο όμως ήταν άστοχο.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Γιώργος Εφραίμ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 4-1 αξιοποιώντας την εκπληκτική μπαλιά του Σούσιτς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 85’ μετά από πολύ δυνατό σουτ του Μπράουν από μακρινή απόσταση.

Στο 90+1’ ο Άρης μείωσε σε 4-2 με μια βολίδα του Μποακί με τον Μπέλετς να μην μπορεί να αντιδράσει.

Το 4-2 ήταν και το τελικό σκορ. Ο ΑΠΟΕΛ με MVP τον Κβιλιτάια (δύο γκολ και μία ασίστ) πήρε την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου και επικεντρώνεται στο επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Άρη.

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Mπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι (89' Γουίλερ), Νταουσβίλι (87' Σατσιάς), Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (67' Ντονγκαλά), Δώνης (67' Εφραίμ), Κβιλιτάια (67' Ηλία)

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού (47' Πηλέας), Μποακί, Μπέγκτσον (47' Μαγιαμπέλα), Στεπίνσκι, Γκομίς (47' Κακόριν), Στρούσκι (57' Μπράουν), Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα (72' Πακέ)

Σκόρερ: 27', 37' Κβιλιτάια, 39' Ντάλσιο, 82' Εφραίμ / 17' Στεπίνσκι, 90+1' Μποακί

Κίτρινες κάρτες: 37' Κβιλιτάια, 42' Ντβάλι / 16' Στεπίνσκι, 44' Μποακί, 75' Μπρόρσον

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Σιμόν Μαρτσίνιακ

VAR: Τόμας Κβιατκόβσκι