Xαλάστηκε περισσότερο... ο Εθνικός

ΑΠΟΕΛ και Εθνικός έμειναν στο 1-1 με την ομάδα της Άχνας να είναι αυτή που καιγόταν για βαθμούς

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο Εθνικός Άχνας και το ΑΠΟΕΛ έμειναν στην ισοπαλία στο 1-1. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν στο 4’ της αναμέτρησης με τον Μπεν Σαχάρ, με τον Ζάκπα στο 36’ να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Α’ ημίχρονο

Με το καλημέρα το ΑΠΟΕΛ βρήκε το τέρμα καθώς μόλις στο 4’ και μετά από κόρνερ, η μπάλα έφθασε στον Γκάρνερ που έδωσε στον Μπεν Σαχάρ, με τον τελευταίο να πλασάρει σωστά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπογκατίνοφ. Στα επόμενα λεπτά ο Εθνικός βγήκε και πίεσε ψηλά όμως δεν είχε την σωστή τελική πάσα. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική του Εθνικού ήρθε στο 23’ και αυτή ήταν από εκτέλεση φάουλ, όπου μάζεψε σχετικά εύκολα ο Ουζόχο.

Τελικά ο Εθνικός βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης στο 36’ και μετά από φάση διαρκείας. Ήταν μια μπαλιά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Ουαλί έγινε κάτοχος, κέρδισε το κόντρα από τον Ενσούε και με νέο γύρισμα βρήκε τον Ζάκπα ο οποίος με προβολή νίκη τον Ουζόχο.

Μάλιστα στο 40’ ο Εθνικός έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα, όταν σε αντεπίθεση, ο Παπαγεωργίου βρέθηκε μόνος στο ύψος της περιοχής έκανε το σουτ με τον Ουζόχο να λέει όχι.

Β’ ημίχρονο

Και στο δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ μπήκε με καλή ευκαιρία για να σκοράρει, όταν στο 48’ ο Ζαχίντ έπιασε σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Μπογκατίνοφ να του λέει όχι. Τα λεπτά περνούσαν με τις δυο ομάδες να έχουν τις προϋποθέσεις χωρίς να υπάρχει η σωστή τελική πάσα.

Επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 62’ όταν μετά από μπαλιά του Γουήλερ, ο Γκάρνερ κέρδισε την κεφαλιά με τον Μπογκατίνοφ να διώχνει και τον Άγγλο να κάνει εκ νέου σουτ αλλά να μην μπορεί να κερδίσει τον τερματοφύλακα του Εθνικού.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Εθνικός είχε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Ζάκπα ελευθερώθηκε στην περιοχή, έδωσε ωραία πάσα στον Ντόλεζαλ, ο οποίος όπλισε και πυροβόλησε, όμως ο Βινίσιους έβαλε σωστά την κόντρα και σταμάτησε το σουτ.

Η μεγαλύτερη όμως ευκαιρία ήρθε στο 88’ και ήταν πάλι για τον Εθνικό, όταν μετά από λάθος στην άμυνα ο Ηλία βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ, όμως ο Σάντος με αυτοθυσία έβαλε το πόδι του για να διώξει σε κόρνερ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Εθνικός Άχνας (Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Κυπριανού, Ταράσοφς, Ουαλί (Χριστοφή 84'), Περατικός, Χουντόμπιακ, Μιγκελίτο (Ηλία 65'), Γκόρουπετς, Ζάκπα, Παπαγεωργίου (Ντόλεζαλ 65'), Μ. Ηλία

ΑΠΟΕΛ (Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σαμπάλα (Γουήλερ 45'), Ανουάρ, Λούντεμο (45' Ντε Βινσέντι), Ζαχίντ (Ντίας 77'), Σαχάρ (Κούτσακος72'), Κατσαντώνης, Γκάρνερ (Νούχιου 85')

Σκόρερ: Ζάκπα (36') / Μπεν Σαχάρ (4')

Κίτρινες Κάρτες: Ηλία / Σάντος, Σαμπάλα, Λούντεμο, Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Βινίσιους, Ντίας

Κόκκινες Κάρτες: - / -