Ξεκινώντας από το μηδέν...

Λίγες ώρες πριν κλείσει τα 94 χρόνια ζωής...αποδεικνύεται κόντρα στον Εθνικό ότι χρειάζεται επί Μακάρθι να ξεκινήσει από το μηδέν

Στο 0-0 έμειναν Εθνικός Άχνας και ΑΠΟΕΛ στο Δασάκι στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Καλύτερη η ομάδα του Μακάρθι στο ντεμπούτο του αλλά παρόλο που δημιούργησε αρκετές δεν βρήκε το γκολ που θα έδινε τους τρεις βαθμούς. Ικανοποιητική παρουσία από τους γηπεδούχους που πήραν το βαθμό της ισοπαλίας.

Α’ Ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, έχοντας την κατοχή της μπάλας.

Στο 30ο λεπτό είδαμε την πρώτη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι, με τον Νσούε να πιάνει την κεφαλιά και τον Μπογκατίνοφ να διώχνει δύσκολα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Εθνικός απάντησε στις ευκαιρίες με τον Μ. Ηλία που έκανε το πλασέ, αλλά ο Ζόρζε έδιωξε με τάκλιν σε κόρνερ.

Στο 34’ ο Νσούε απείλησε και πάλι, αυτή την φορά με σουτ, όμως ο Μπογκατίνοφ στάθηκε και πάλι εμπόδιο στον δεξιό οπισθοφύλακα των γαλαζοκιτρίνων.

Β’ Ημίχρονο

Στο 57’ ο Παπαγεωργίου έκανε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σίλβα. Στο 61’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.  Από το βολέ του Σίλβα ο Ντονγκαλά βγήκε μόνος και πρόλαβε στην έξοδο τον Μπογκατίνοφ αλλά το ψιλοκρεμαστό του πλασέ ήταν τραγικό.

Στο 64’ ο Ζαχίντ έκανε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και πέρασε εκτός. Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ πίεσε αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης και έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 παίρνοντας από ένα βαθμό.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Εθνικός: Μπογκατίνοβ, Κ.Ηλία, Μ.Ηλία, Μιγκελίτο (Περατικός 83'), Παπαγεωργίου, Ντενίλσον, Ζάκπα, Κυπριανού, Χριστοφή, Κουσιάππας (Κοστόφσκι 70'), Σάβιτς

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Νσούε, Γουίλερ, Μερκής, Ζόρζε, Ανουάρ, Γένσεν, Ζαχίντ, Γαβριήλ (Εφραίμ 77'), Ντογκαλά (Ατζίλι 77'), Νούχιου