Δεύτερη «λευκή» στη Βουλγαρία για τον ΑΠΟΕΛ (vid)

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν στο 0-0 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1948

Δεύτερη «λευκή» ισοπαλία για τον ΑΠΟΕΛ στην Βουλγαρία, αυτή τη φορά με αντίπαλο την ΤΣΣΚ Σόφιας 1948. Οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν με αποτέλεσμα να μείνουν στο 0-0.

Ο ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν να δημιουργήσει προϋποθέσεις και να απειλήσει την εστία της ΤΣΣΚΑ 1948. Οι Βούλγαροι είχαν περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι τους και έδειχναν πιο έτοιμοι.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να καταγράψουν την πρώτη τους τελική προσπάθεια, η οποία ήταν και κλασσική, στο 29’ με τον Ντιαβαρά. Ο νεαρός πήρε την πάσα από τον Σόουζα, μπήκε στην περιοχή και δεν κατάφερε να νικήσει από πολύ κοντά των κίπερ.

Στο 34’ ο Αλεξαντρόφ προσπάθησε να απειλήσει με δυνατή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά ο Μπέλετς έδειξε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Σωφρόνης Αυγουστή άφησε στον πάγκο τους Γουίλερ, Ντιαβαρά, Σόουζα και Θεοδώρου. Στις θέσεις τους πέρασαν οι Πολυκάρπου, Σαρφό, Σατσιάς και Εφραίμ.

Ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε σε κάποια διαστήματα καλούς συνδυασμούς αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους «γαλαζοκίτρινους» στην επανάληψη ήρθε στο 69’ με σουτ του Χαραλάμπους το οποίο απέκρουσε ο κίπερ της ΤΣΣΚΑ. Δύο λεπτά αργότερα η Βουλγαρική ομάδα λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ με τον Μπέλετς να αποκρούει τη δυνατή κεφαλιά του Τσόνκοφ και την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Στο 85’ ο Ενρίκε επιχείρησε να απειλήσει τον Μπέλετς αλλά ο Σλοβένος έπεσε σωστά στην κλειστή του γωνιά και έδιωξε σε κόρνερ.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι το τελικό σκορ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

90' Τέλος αγώνα

85' Σουτ του Ενρίκε στην κλειστή γωνιά του Μπέλετς, έτοιμος ο Σλοβένος

77' Τζιαμάς αντί του Έσελινγκ

71' Δοκάρι για την ΤΣΣΚΑ μετά από κεφαλιά του Τσόνκοφ

69' Σουτ του Χαραλάμπους, μαζεύει εύκολα ο τερματοφύλακας της ΤΣΣΚΑ

60' Βρόντης αντί Νταουσβίλι, Γαβριήλ αντί Καρώ, Χαραλάμπους αντί Ντάλσιο

58' Κίτρινη κάρτα στον Σατσιά

47' Τέσσερις αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ στο ημίχρονο. Σατσιάς, Πολυκάρπου, Σαρφό και Εφραίμ στις θέσεις των Θεοδώρου, Γουίλερ, Σόουζα και Ντιαβαρά

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

37' Κίτρινη κάρτα στον Νταουσβίλι για φάουλ στον Τοπούζοφ

34' Κοντινή κεφαλιά του Αλεξαντρόφ, αποκρούει σταθερά ο Μπέλετς

33' Γεωργίου αντί του Κούτσακου

29' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντιαβαρά να μην μπορεί να νικήσει από πολύ κοντά τον κίπερ της ΤΣΣΚΑ

20' Απουσιάζει η μεγάλη φάση

10' Πρώτο δεκάλεπτο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο

1' Σέντρα στο παιχνίδι