Αντίο στη VAR-υχειμωνιά (vid)

Ένα πέναλτι με τη βοήθεια του VAR έκρινε τον επαναληπτικό

Κρύο τόσο κυριολεκτικά, όσο και μεταφορικά το τελευταίο φετινό ευρωπαϊκό βράδι του ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ηττήθηκε και στο δεύτερο ματς του κόντρα στη Βασιλεία με 1-0, με εύστοχη εκτέλεση του Φράι από την άσπρη βούλα μετά από υπόδειξη που ήρθε με τη βοήθεια του VAR.

Έτσι, μετά από 220 μέρες, ολοκληρώθηκε το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι των «γαλαζοκιτρίνων». Ένα ταξίδι που είχε ξεκινήσει τον περασμένο Ιούλιο στο Nίκσιτς του Μαυροβουνίου και ολοκληρώθηκε στην Ελβετία, με ενδιάμεσους σταθμούς το Μπακού (δύο φορές), το Άμστερνταμ, το Λουξεμβούργο και τη Σεβίλλη.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Η ανωτερότητά της δεν μετουσιώθηκε σε πολλές φάσεις, όμως η αλήθεια είναι πως η Βασιλεία είχε τον ολοκληρωτικό έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο μέρος. Ο ΑΠΟΕΛ αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα στα πρώτα στάδια του ημιχρόνου και η άμυνά του ήταν φοβερά επιρρεπής στο λάθος δίνοντας την εντύπωση φάσεις-φάσεις ότι ήταν ικανή να δώσει γκολ στο πιάτο του αντιπάλου. Στο 12’ λίγο έλειψε να γίνει, όμως ο Βάτερμαν διόρθωσε με απόκρουση τη δική του παρ’ ολίγον «ασσίστ» στον Αντεμί.

Με την πάροδο του χρόνου ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε, τουλάχιστον κατά διαστήματα, κάποια μέτρα στο γήπεδο και κράτησε περισσότερο την μπάλα σε σχέση με το πρώτο κομμάτι του ματς, όμως αξιόλογη ευκαιρία δεν έκανε ως το τέλος του 45λεπτου. Έστω και χωρίς να βάλουν πολύ μεγάλη πίεση στην άμυνα των «γαλαζοκιτρίνων», οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες σχετικά ακίνδυνες τελικές προσπάθειες μέχρι να… παρέμβει το VAR. Ο διαιτητής Κράλοβετς είδε από… οθόνης την ανατροπή του Στόκερ από τον Ιωάννου μέσα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ κι έδωσε το πέναλτι που επέτρεψε στη Βασιλεία να ανοίξει το σκορ, και να διαμορφώσει συνάμα το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, στο 38’.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Οι γηπεδούχοι έδειξαν απειλητικές διαθέσεις στα ξεκινήματα του δεύτερου μέρους και στο 50’ είχαν ευκαιρία για να σκοράρουν ξανά με τον Στόκερ, όμως η αρχική τους φούρια δεν είχε μεγάλη διάρκεια. Το παιχνίδι ήταν σχετικά πιο ισορροπημένο σε σχέση με το πρώτο μέρος, όμως η Βασιλεία συνέχισε να υπερέχει κι έδειχνε πιο ικανή να γίνει επικίνδυνη, καταγράφοντας μια ακόμα καλή στιγμή στο 65’ με τον Ζεγκρόβα.

Η γεύση θα μπορούσε να γλυκάνει λίγο στο 74’, όταν ο Ντε Βινσέντι πήρε φόρα για να εκτελέσει το πέναλτι που είχε κερδίσει ένα λεπτό νωρίτερα ο Ιωάννου. Η εκτέλεσή του, ωστόσο, έφυγε άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νίκολιτς. Το γκολ δεν ήρθε ούτε στην καλή στιγμή του Μιχαΐλοβιτς στο 84’ κι έτσι το ματς τελείωσε στο 1-0.