«Βάλτο ρε Μαντούκα!» (vid)

Όταν ο Τερ Στέγκεν στέρησε από τον ΑΠΟΕΛ ένα μεγάλο αποτέλεσμα

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Η οπαδική ιστοσελίδα της Μπαρτσελόνα «barcablaugranes.com» έκανε ένα εκτενές αφιέρωμα στον Γερμανό τερματοφύλακα της ομάδας Μαρκ Τερ Στεγκεν.

Στο εν λόγω αφιέρωμα γίνεται αναφορά και στο παιχνίδι που έγινε στο «Καμπ Νου» το Σεπτέμβρη του 2014 απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των ομίλων. Σε αυτό το παιχνίδι ο Τερ Στέγκεν είχε πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Πικέ στο 28ο λεπτό. Ο ΑΠΟΕΛ είχε φτάσει πολύ κοντά στο να πάρει ένα τεράστιο αποτέλεσμα όμως ο Γερμανός κήπερ πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης.

Η φάση του 91ου λεπτού θα μείνει για πάντα χαραγμένη στη μνήμη των ΑΠΟΕΛιστών. Ο Τζιμπούρ έστρωσε όμορφα στον Μαντούκα, ο Βραζιλιάνος έπιασε ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής και όλοι ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν όμως υπολόγιζαν χωρίς τον Γερμανό. Ο Τερ Στέγκεν απογειώθηκε και έδιωξε πολύ δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ, στερώντας από τους «γαλαζοκίτρινους» την ευκαιρία να πανηγυρίσουν ένα γκολ στο «Καμπ Νου», το οποίο θα έδινε πιθανότητα και το βαθμό της ισοπαλίας.

Από τότε, οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ, όποτε θυμούνται το συγκεκριμένο παιχνίδι σιγοψιθυρίζουν από μέσα τους τη φράση «βάλτο ρε Μαντούκα». Και δεν έχουν κι άδικο. Ο Τερ Στέγκεν στέρησε από την ομάδα τους ένα μεγάλο αποτέλεσμα.