Πρόκριση με τριάρα στο ντεμπούτο Μιλόγεβιτς

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν έθελξαν με την απόδοσή τους όμως πέτυχαν τον στόχο τους

Στο 2ο γύρο του κυπέλλου προκρίθηκε ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος επικράτησε με 3-0 του Αχυρώνα Ονήσιλου στο «Αμμόχωστος», παιχνίδι στο οποίο έκανε το ντεμπούτο του ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας πέτυχαν οι Μπλουμ, Καρώ και Κβιλιτάια.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν έθελξαν με την απόδοσή τους όμως κατάφεραν να πετύχουν τον στόχο τους απέναντι σε μια περιορισμένων δυνατοτήτων ομάδα. Ξεκάθαρα ο ΑΠΟΕΛ χρειάζεται πάρα πολλή δουλειά κυρίως στο δημιουργικό τομέα, κάτι το οποίο σίγουρα θα συμπέρανε και ο κ. Μιλόγεβιτς, ο οποίος τα έψαλλε σε αρκετές περιπτώσεις στους παίκτες του.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πρώτο 45λεπτο ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο και τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, ωστόσο το τέμπο του αγώνα ήταν αρκετά χαμηλό. Η ομάδα της Λευκωσίας κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα πριν καν συμπληρωθεί τα πρώτο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, ο Καρώ σκόραρε στο 7ο λεπτό με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαρφό. Στο 16ο λεπτό ο Ανδρέου βρέθηκε απέναντι από τον Μπέλετς όμως το πλασέ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο, χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Δυο λεπτά αργότερα ο Μαρκίνιος προσπάθησε να απειλήσει με σουτ χωρίς να βρει στόχο. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Τάσου Δώνη στο 29ο λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς να καταγραφεί κάποια άλλη αξιόλογη φάση.

Στα πρώτα 20 λεπτά της επανάληψης δεν καταγράφηκε κάποια αξιόλογη φάση, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει μια φλύαρη υπεροχή. Μετά τις αλλαγές που έκανε ο Μιλόγεβιτς στα φτερά με την είσοδο των Μπλουμ και Εφραίμ, οι «γαλαζοκίτρινοι» έγιναν κάπως πιο κινητικοί. Ο ΑΠΟΕΛ ζευγάρωσε τα τέρματά τους στο 72ο λεπτό με κοντινό σουτ του Μπλουμ μετά από κόρνερ του Σαρφό. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Μιλόγεβιτς πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Κβιλιτάια ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ μετά από πάσα του Ντάλσιο. Το 3-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.