Άσος... Kαρώ και νίκη - ανακούφιση!

Έστω και δύσκολα, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 2-1 τον Εθνικό Άχνας

Έστω και με τη… ψυχή στο στόμα, ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στις νίκες στο «πέσιμο της αυλαίας» της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Κέρδισε με 2-1 τον Εθνικό Άχνας στο ΓΣΠ και κατέγραψε τη δεύτερή του φετινή νίκη. Έτσι, έκανε έξι τους βαθμούς του και ξεκόλλησε από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας, εν αντιθέσει με τον Εθνικό που έμεινε στον… πόντο και παραμένει στον «βυθό» της βαθμολογίας και στη 12η θέση.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Παραλίγο να πιαστεί στον… ύπνο ο ΑΠΟΕΛ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αφού Εθνικός Άχνας θέλησε να ξαφνιάσει απειλώντας με Τολμές, Ζακπά και Ιωάννου. Όμως, όσο περνούσε ο χρόνος, οι γαλαζοκίτρινοι επανάφεραν την… τάξη και επιβλήθηκαν πλήρως της προσφυγικής ομάδας και μάλιστα, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με Ντανίλο και Κβιλιτάια (18’ και 21’ αντίστοιχα).

Ο ρυθμός μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα έπεσε κάπως οι γηπεδούχοι «έχασαν» με τραυματισμό και τον Ντανίλο που ήταν ορεξάτος, αλλά έλεγχαν πλήρως, ασχέτως αν οι αντίπαλοι προσπάθησαν να κρατήσουν την μπάλα και να την κυκλοφορήσουν.

Η… γηπεδούχος υπεροχή έμελλε να καρποφορήσει στο 45’ + 2 και μάλιστα με γκολ για… highlight! Δράστης; Ο Οκριασβίλι, ο οποίος με απευθείας φάουλ από πολύ πλάγια (σαν κοντινό κόρνερ), έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χριστοδούλου και παράλληλα την ομάδα του στα αποδυτήρια λίγο αργότερα με το προβάδισμα υπέρ της.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν για περίπου 20 λεπτά αποφασισμένοι να φύγουν με βαθμολογικό όφελος από το παιχνίδι. Μπήκαν πιο επιθετικά και απείλησαν σοβαρά την εστία του Σκουφέτ, όμως, δεν τα κατάφερναν. Οι πολλές αλλαγές στη συνέχεια και ο εκνευρισμός, δεν βοήθησαν στο να παιχτεί αγώνας κι εκεί που όλα έδειχναν ότι ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να διαφυλάξει το προβάδισμά του έως ένα σημείο, ο Χριστοδούλου στο 80’ μέσω VAR και «on field review», υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Εθνικού για χέρι του Σάβιτς. Πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ισοφάρισης (81’) ο Μάριος Ηλία.

Οι γαλαζοκίτρινοι ωστόσο, δεν είπαν την τελευταία τους λέξη και στο 87’ πήραν εκ νέου προβάδισμα, διαμορφώνοντας το 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα. Ο Σαμπάλα έκανε ένα σερβίρισμα με φάουλ στην περιοχή, ο Τσεμπάκ έκανε την παράλληλη κεφαλιά και ο Καρώ σε κενή εστία από κοντά σκόραρε χαρίζοντας τη νίκη στους γαλαζοκίτρινους.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεμπάκ, Καρώ, Σάβιτς, Πολυκάρπου, Σαμπάλα, Οκριασβίλι, Νταουσβίλι (48' Λουντέμο), Σόουζα, Ντανίλο (41' Εφραίμ), Κβιλιτάια (78' Σατσιάς).

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους): Χριστοδούλου, Ιωάννου (65' Αμπντουλάγεφ), Άδωνη, Περατικός, Πηλέας, Ζάκπα, Φόλπρεχτ, Xολ (90' Ελουντού), Κ. Ηλία (72' Ασουμπρέ), Χουντομπιάκ, Τολμές (72' Μ. Ηλία).