Λαμπάδα...στο μπόι του Σίλβα

Στα πλέι οφς του Γιουρόπα Λιγκ οι γαλαζοκίτρινοι

Με την ψυχή στο στόμα ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει εν τέλει την πρόκριση στα πέναλτι μετά από 120 λεπτά παιχνιδιού και τέσσερις εύστοχες εκτελέσεις στη διαδικασία των πέναλτι αλλά και φυσικά με ήρωα τον Σίλβα, όπου απέκρουσε δυο πέναλτι.

Ένα ΑΠΟΕΛ με δυο διαφορετικά πρόσωπα κατάφερε στο τέλος να πάρει την πρόκριση χάρη στις παλικαρίσιες επεμβάσεις του Σίλβα στη διαδικασία των πέναλτι. Το πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη, έλεγχα την μπάλα, δημιουργούσαν και δίκαια ήταν μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη, οι γαλαζοκίτρινοι, δεν εμφανίστηκαν, με αποτέλεσμα η Ζρίνσκι να φέρει το ματς στα και να διεκδικεί στα ίσα να πάρει ακόμη και την πρόκριση. Το αποτέλεσμα ωστόσο δεν άλλαξε και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Από εκεί και πέρα, ο Ατζίλι αστόχησε πρώτος για τον ΑΠΟΕΛ, ωστόσο ο Μιγκέλ Σίλβα με δυο εξαιρετικές επεμβάσεις έδιωξε τα σύννεφα από το ΓΣΠ, στέλνοντας την ομάδα του στα πλέι οφς της διοργάνωσης.

Εκεί περιμένει η Σλόβαν Λίμπερετς με τον αγώνα να είναι εκτός στι 1η Οκτωβρίου.

Α’ ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο που ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως το τελευταίο Ευρωπαϊκό παιχνίδι για τον ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι, κρατούσαν την μπάλα, δημιουργούσαν προϋποθέσεις αλλά οι Βόσνιοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να αιφνιδιάσουν. Συγκεκριμένα στο 11’ της αναμέτρησης. Ο Ίβανσιτς, νίκησε στον αέρα τον Σάντος και με όμορφη κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Οι γαλαζοκίτρινοι αντέδρασαν άμεσα και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα μόλις στο 14’. Ο Ζεράλδες πάτησε περιοχή από τα δεξιά κάνοντας το γύρισμα στον Ατζίλι, με τον Ισραηλινό να μην αστοχεί και να φέρνει το ματς στα ίσα. Οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη, κατάφεραν να φέρουν τούμπα το παιχνίδι ένα δεκάλεπτο και κάτι μετά το τέρμα της ισοφάρισης από τον Ατζίλι. Από σκόρερ μετατράπηκε σε δημιουργός ο Ισραηλινός, σερβίροντας με κόρνερ στον πανύψηλο Νουχίου, όπου με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Β’ ημίχρονο

Οι Βόσνιοι, ξεκίνησαν πολύ καλά το δεύτερο ημίχρονο, βάζοντας πίεση στους γαλαζοκίτρινους στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Η Ζρίνσκι βρήκε δυο πολύ καλές στιγμές με τον Τοντόροβιτς και τον Μπιλμπίγια με δυο δυνατά σουτ. Αρχικά στο 48’, ο Τοντόροβιτς βρήκε τον χώρο κάνοντας το σουτ με τον Σίλβα να απομακρύνει με αστάθεια την μπάλα με τα πόδια. Στη συνέχεια και στο 51’, ο Μπιλμπίγια έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά εκατοστά από την εστία του Πορτογάλου κήπερ των γαλαζοκιτρίνων. Η Ζρίνσκι επέμενε μέχρι που έφτασε στο τέρμα της ισοφάρισης με τον Μπιλμπίγια. Ο Βόσνιος μεσοεπιθετικός, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ και με πλασέ μέσα από την περιοχή έφερε το 2-2 στο 69’. Από εκεί και πέρα και παρά τις προσπάθειες και τις προϋποθέσεις που είχαν οι Βόσνιοι το σκορ έμεινε στο 2-2 με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Παράταση

Στην ημίωρη παράταση οι γαλαζοκίτρινοι, κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να κρατήσουν λίγο τη μπάλα στα πόδια τους. Ωστόσο, η κατοχή δεν έδωσε τίποτα το διαφορετικό στο παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ, αφού δεν δημιούργησαν καμία ευκαιρία μπροστά από την εστία της Ζρίνσκι. Τα 30 λεπτά της παράτασης δεν ήταν αρκετά για να χωρίσουν τις διαφορές τους οι δυο ομάδες με τον αγώνα να κρίνεται στη διαδικασία των πέναλτι.

Για την Ζρίνσκι αστόχησαν οι Ιμπάνιεζ και Μπιλμπίγια ενώ για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ατζίλι.