ΑΠΟΕΛ – ΑΕΛ 4-0: Χόρεψε σε ρυθμούς φιέστας (vid)

Τελείωσε όπως του άξιζε ακόμη μια σεζόν

Με το μυαλό στον τελικό το ΑΠΟΕΛ νίκησε εύκολα και άνετα την ΑΕΛ με 4-0 και μετά από μια καλή προπόνηση πάει στον μεγάλο τελικό απέναντι σίγουρα σε μια διαφορετική ΑΕΛ. Λίγο πριν όμως τον τελικό θα γίνει και η φιέστα των πρωταθλητών για το 7ο συνεχόμενο αλλά 28ο πρωτάθλημα στην ιστορία του ΑΠΟΕΛ.

Σκόρερ για την ομάδα του ΑΠΟΕΛ οι Μπέζιακ (δις), Αλωνεύτης και Μπάλογκ.

Α’ ημίχρονο

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση από την ΑΕΛ και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ΑΕΛ από την πλευρά της επηρεάστηκε από τις αρκετές αλλαγές που είχε στο σχήμα της όπως και το ΑΠΟΕΛ αλλά έδειχνε πίσω σε σχέση με τους πρωταθλητές. Στο 5ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπέζιακ έφυγε στην πλάτη της άμυνα της ΑΕΛ πλασάροντας τον Πρότσεκ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να απομακρύνει την μπάλα. Στο 9ο λεπτό ο Αλωνεύτης έκανε την σέντρα στον ξεχασμένο στο δεύτερο δοκάρι Εφραίμ με το σουτ του τελευταίου να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πρότσεκ. Η ΑΕΛ αντίδρασε με τον Αντόνια να κάνει το σουτ και τον Ρομό να αποκρούει την μπάλα. Στο 17ο λεπτό ο Λεάντρο Σίλβα έκανε το σουτ με τον Ρομό να απομακρύνει την μπάλα με δυσκολία σε κόρνερ. Στο 28ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ σκόραρε με τον Μπέζιακ. Εκπληκτική ενέργεια του Εφραίμ από το αριστερά που πέρασε δυο αμυντικούς της ΑΕΛ και με πάσα πάρε βάλε έδωσε στον Μπέζιακ που έκανε το 1-0. Στο 39ο λεπτό ο Αγκάνοβιτς έδωσε στον αφύλακτο Αντόνια που πέρασε και τον Ρομό αλλά ήταν αρκετά πλάγια στέλνοντας την μπάλα έξω. Λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα ο Μυτίδης έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή με τον Ρομό να απομακρύνει άνετα την μπάλα.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απλά μονόλογος των «γαλαζοκικτρίνων» της Λευκωσίας. Η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και κατάφερε να σκοράρει άλλα 3 τέρματα. Στο 57ο λεπτό έγινε το αράλληλο γύρισμα από τον Αλωνεύτη με τον Πρότσεκ να μην μπορεί να κόψει την μπάλα και τον Μπέζιακ να σκοράρει σε κενή εστία. Στο 67ο λεπτό ο Αλωνεύτης ανατράπηκε στην περιοχή της ΑΕΛ με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει αμέσως την παράβαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αλωνεύτης που σκόραρε από το έντεκα βήματα αυξάνοντας την διαφορά σε 3-0. Στο 76ο λεπτό ο Αρτεμίου έκανε το γύρισμα στον Εφραίμ με τον Πρότσεκ να απομακρύνει το σουτ του και τον Μπάλογκ προ κενής εστίας να γράφει και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Εφραίμ αφού την εκπληκτική του ενέργεια άνοιξε τον δρόμο για το πρώτο τέρμα του ΑΠΟΕΛ. Φυσικά δεν μπορούσε να απουσιάζει και ο Μπέζιακ όπου με τα δικά του τέρματα έδωσε την νίκη στην ομάδα του. Ο Αλωνεύτης για ακόμη μια φορά έδειξε πως δεν πέρασε η μπογιά του κάνοντας ακόμη μια φορά πολύ καλό παιχνίδι

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Πίσω από τον καλό του εαυτό ήταν ο Λεάντρο Σίλβα. Πολύ κακός στον αγωνιστικό χώρο γεμάτος νεύρα δεν βοήθησε την ομάδα του σε καμία περίπτωση.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Διαφοροποιημένο είναι το σύστημα του ΑΠΟΕΛ από τις αρχικές μας εκτιμήσεις. Και πάλι 3-5-2 από τον Τραμετσάνι με τον Κασίνι να είναι στο δεξί άκρο της άμυνας. Ο Μπάλογκ δεξιά και ο Εφραίμ δίπλα από Μπέζιακ. Αξίζει να πιστωθεί στον Ιταλό πως έδωσε χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς ποδοσφαιριστές

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Από την άλλη και η ΑΕΛ με αρκετές αλλαγές στο σύστημα της ΑΕΛ. 4-5-1 για τον Ντούσαν Κέρκεζ. Γκοντάλ και Φιντέλις στο χώρο της άμυνας. Κυριάκου και Γουήλερ στα μπακ. Γκταστανιάγια και Γερολέμου στο χώρο του κέντρου. Λεάντρο Σίλβα και Αντόνια στα άκρα και τον Μυτίδη μοναδικό προωθημένο.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ήσυχο παιχνίδι για τον διαιτητή της αναμέτρησης που δεν είχε δύσκολη φάση να αντιμετωπίσει.