ΑΠΟΕΛ: Το ρίσκο και το...πέναλτι

Το πέναλτι που δεν δόθηκε και το πλάνο του Κόρε που δεν λειτούργησε

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Με δεύτερη ήττα από τον Απόλλωνα, αυτή τη φορά στο ΓΣΠ, ο ΑΠΟΕΛ αποκλείστηκε πρόωρα από το θεσμό του κυπέλλου. Το τριπλό ταμπλό έγινε διπλό για την ομάδα της Λευκωσίας η οποία επικεντρώνεται στο πρωτάθλημα και στις διπλές αναμετρήσεις με τη Βασιλεία στο Γιουρόπα Λιγκ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΑΠΟΕΛ έκανε ένα πολύ καλό πρώτο 45λεπτο και σε αυτό το διάστημα έλεγχε πλήρως τα ηνία του αγώνα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δικαίως φωνάζουν για τη φάση του 7ου λεπτού όπου ο Αγκίρε ανέτρεψε καθαρά τον Ντε Βινσέντι μέσα στην περιοχή όμως ο Τιμόθεος Χριστοφή είπε «παίζετε». Μάλιστα, έδειξε τόσο πολλή σιγουριά για την απόφαση του απομακρύνοντας με μεγάλη αυστηρότητα τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ που πήγαν να διαμαρτυρηθούν.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας σκόραρε κόντρα στη ροή του αγώνα στο 25ο λεπτό μετά από μια εξαιρετική αντεπίθεση, αυξάνοντας ακόμα περισσότερο τις πιθανότητες του για πρόκριση. Το έργο των «γαλαζοκιτρίνων» για πρόκριση ήταν πολύ δύσκολο μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα και έγινε ακόμα δυσκολότερο μετά το γκολ του Παπουλή.

Παρά το γκολ που δέχτηκε, ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει διάθεση και σβελτάδα στο παιχνίδι του χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η ομάδα της Λευκωσίας δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι. Ο ΑΠΟΕΛ πέταξε ουσιαστικά στα σκουπίδια ένα ολόκληρο μισάωρο, καθώς από το 45’ μέχρι το 75’ ήταν νωθρός και καθόλου επικίνδυνος. Προσπάθησε να ανεβάσει στροφές στο τελευταίο τέταρτο όμως ήταν ήδη πολύ αργά…η πρόκριση είχε κάνει φτερά.

Τόσο στο πρώτο 45λεπτο (στο οποίο ήταν αρκετά καλός ο ΑΠΟΕΛ), όσο και στην επανάληψη, ο Απόλλωνας δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις όποτε έπαιρνε τη μπάλα, βρίσκοντας αρκετούς κενούς χώρους στα μετόπισθεν του ΑΠΟΕΛ. Αυτό οφειλόταν κυρίως στην επιλογή-ρίσκο του Κόρε Ινγκεμπρίγτσεν να έχει αρκετά ψηλά την αμυντική τετράδα της ομάδας του.

Η αλήθεια είναι ότι με τον τρόπο που επέλεξε να αγωνιστεί σήμερα ο ΑΠΟΕΛ, δύσκολα θα μπορούσε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του. Οι αντεπιθέσεις του Απόλλωνα ήταν πραγματικά φαρμακερές και σε αρκετές περιπτώσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα. Βέβαια ίσως να εξελισσόταν διαφορετικά ο αγώνας εάν ο Τιμόθεος έδειχνε την άσπρη βούλα στο 7’ και ο παίκτης που χτυπούσε το πέναλτι κατάφερνε να νικήσει τον Μολ.

Πλέον, ο θεσμός του κυπέλλου αποτελεί παρελθόν.  Ήθελε την πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ όμως ήταν γνωστό ότι το κύπελλο δεν αποτελούσε τον βασικό του στόχο. Αυτό φάνηκε και από την προσέγγιση που είχε ο Κόρε και στους δυο αγώνες (έδωσε σημαντικό χρόνο συμμετοχής στον νεαρό και άπειρο Σιέλη και στους νεοφερμένους οι οποίοι δεν βρίσκονται σε καλό βαθμό ετοιμότητας).

Το πρωτάθλημα είναι όλα τα λεφτά για τον ΑΠΟΕΛ και εκεί θα ρίξει όλο το βάρος. Πρέπει όμως να διορθώσει αρκετά πράγματα για να έχει τύχη, δείχνοντας βελτίωση και αποκτώντας αγωνιστική συνέπεια και συνέχεια, στοιχεία τα οποία είναι απαραίτητα να έχει μια ομάδα που στοχεύει στην κατάκτηση του τίτλου.