ΑΠΟΕΛ: Στράβωσε από την αρχή...

Καλή ομάδα η Τζουργκάρντεν, «καυτή» έδρα το «Tele2Arena» όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» θα μπορούσαν για κάτι καλύτερο

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Αδίκησε τον εαυτό του στη Σουηδία ο ΑΠΟΕΛ γνωρίζοντας βαριά ήττα με 3-0 από την Τζουργκάρντεν, σκορ το οποίο μειώνει αισθητά τις πιθανότητες των «γαλαζοκιτρίνων» για πρόκριση στους ομίλους του Κόνφερενς.

Το παιχνίδι στράβωσε από την αρχή για την ομάδα του Μάκη Σεργίδη. Οι Σουηδοί κατάφεραν να προηγηθούν πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με ένα πανέμορφο γκολ του Έντβαρντσεν από το κέντρο του γηπέδου, αφού προηγήθηκε κλέψιμο της μπάλας στη μεσαία γραμμή. Ο Μπέλετς δεν βρισκόταν σε λάθος θέση και σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται για το γκολ καθώς ο ΑΠΟΕΛ στη συγκεκριμένη φάση ήταν σε θέση επίθεσης. Ο φορ της Τζουργκάρντεν λειτούργησε αστραπιαία με το που δέχτηκε τη μπάλα, δοκιμάζοντας χωρίς δεύτερη σκέψη αυτό που είχε στο μυαλό του.

Έχουν μειωθεί αισθητά οι πιθανότητες πρόκρισης μετά το 3-0

Ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε νωρίς πίσω σκορ πριν συνηθίσουν καλά καλά τον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές του Μάκη Σεργίδη. Με την πάροδο του χρόνου οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν κάποια μέτρα στο γήπεδο, κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα ωστόσο δεν κατάφεραν να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί για την άμυνα των γηπεδούχων. Αντίθετα, η Τζουργκάρντεν ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι γηπεδούχοι έφτιαξαν δυο ευκαιρίες όμως ο Μπέλετς δήλωσε παρών, κρατώντας τον ΑΠΟΕΛ μέσα στο παιχνίδι. Στο 53’ ήρθε το 2ο γκολ των Σουηδών, το οποίο κακώς μέτρησε καθώς ο παίκτης που έδωσε την ασίστ βρισκόταν σε εμφανή θέση οφσάιντ.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Το 2-0 επηρέασε αρνητικά τους παίκτες του Σεργίδη, οι οποίοι μέχρι να ανασυνταχθούν δέχτηκαν και 3ο γκολ στο 65ο λεπτό. Στο τελευταίο 20λεπτο ο ΑΠΟΕΛ έπαιξε με παίκτη περισσότερο, δημιούργησε κάποιες φάσεις (δεν ήταν κλασικές ευκαιρίες) χωρίς να καταφέρει ωστόσο να πετύχει ένα γκολ, που θα του έδινε περισσότερες πιθανότητες για ανατροπή στον επαναληπτικό.

Καλή η Τζουργκάρντεν, πολύ «καυτή» έδρα το «Tele2Arena» όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» μπορούσαν σίγουρα για ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Η Τζουργκάρντεν είναι απλά μια καλή και οργανωμένη ομάδα η οποία ωστόσο έχει αδυναμίες. Υπήρξαν φάσεις στις οποίες πρέσαρε ο ΑΠΟΕΛ και οι Σουηδοί δυσκολεύονταν να αμυνθούν και να κάνουν τα βασικά στο αμυντικό τους τρίτο. Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να μην πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στο «Tele2Arena» όμως ακόμη και με μια τέτοια παρουσία το 3-0 φαντάζει αρκετά «βαρύ» σαν αποτέλεσμα. Στράβωσαν τα πάντα από την αρχή για τον ΑΠΟΕΛ και η πλέον η πρόκριση απομακρύνεται.

Οι πιθανότητες για ανατροπή δεν είναι πολλές όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» είναι υποχρεωμένοι να τις κυνηγήσουν στον επαναληπτικό της ερχόμενης Τρίτης αγωνιζόμενοι μπροστά από το κοινό τους, με τους πορτοκαλί να έχουν την πρόκληση να δημιουργήσουν πιο καυτή ατμόσφαιρα από αυτή που «έφτιαξαν» οι Σουηδοί στο «Tele2Arena». Με κόσμο, Αυγουστή, Σαρφό αλλά χωρίς Κρέσπο, ο ΑΠΟΕΛ θα παίξει τα ρέστα του στο ΓΣΠ και ότι βγει.