ΑΠΟΕΛ: Στην κορυφή παρά τις αντιξοότητες

Οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν το νικηφόρο σερί και δημιουργούν… προοπτική

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Χωρίς να έχει ούτε και έναν από τους 4 επιθετικούς του, χωρίς τον Σα Πίντο στον πάγκο του, ο ΑΠΟΕΛ παίζοντας καλά μέχρι το 70’, νίκησε με 1-0 τον Οθέλλο Αθηαίνου, έφτασε στους 14 βαθμούς και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας έστω και με συγκάτοικους.

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν κυρίαρχοι στα πρώτα 20 λεπτά και μέχρι το 70 είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο τέλος οπισθοχώρησαν, κουρασμένοι από την προσπάθεια που έκαναν, αλλά διαχειρίστηκαν σωστά το «χρυσό» γκολ του Εντογκαλά και συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με πολλές κοντινές πάσες προσπαθούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το γκολ. Υστέρησε όμως για μια ακόμα φορά, στην τελική προσπάθεια. Ο αργός ρυθμός και οι πολλές διακοπές στο παιχνίδι δεν τον βοήθησαν παρά το ότι είχε τον έλεγχο και καλή κυκλοφορία.

Στην απουσία των τεσσάρων (!) επιθετικών (Κβιλιτάια, Τομανέ, Γουίλσον και Γαβριήλ), ο Εντογκαλά ξεκίνησε στην κορυφή της γραμμής κρούσης. Στα μέσα περίπου του ημιχρόνου άλλαξε το σύστημα σε 4 – 4 – 2. Ο Τσεπάκ αποχώρησε στο 31’ με μυϊκό πρόβλημα και την θέση του πήρε ο Γιώργος Εφραίμ, ο οποίος πήρε θέση στο αριστερό άκρο της επίθεσης με τον Ντάλσιο να πηγαίνει στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Μια ακόμα αναγκαστική αλλαγή με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου έφερε νέες εσωτερικές αλλαγές. Στο 46’ ο Κονσταντίνοφ πέρασε στο παιχνίδι ως ανασταλτικός μέσος (πήρε την θέση του Ντβάλι). Ο Πέτροβιτς άλλαξε ρόλο και πήγε δίπλα στον Κρέσπο στο κέντρο της άμυνας.

Έδειχνε πιο αποφασιστικός ο ΑΠΟΕΛ στο ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου και κατάφερε στο 53’ να πάρει προβάδισμα με πλασέ του Εντογκαλά. Με καλύτερη ψυχολογία συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και να δημιουργεί καλές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, με καλύτερη το δοκάρι στο 60’ σε εξαιρετικό σουτ του Μαρκίνιος.

Μετά το 70’ οι γαλαζοκίτρινοι άρχισαν να δείχνουν σημάδια κόπωσης και οι γηπεδούχοι άρχισαν να γίνονται επικίνδυνοι για την εστία του Μπέλετς, παρά την καλή αμυντική συμπεριφορά των φιλοξενουμένων. Ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ έριξε στο παιχνίδι πρώτα τον Σατσιά στο 69’ (στην θέση του Σαρφό) και λίγο αργότερα (76’) τους Καττιρτζή και Πολυκάρπου στην θέση των Εντογκαλά και Βιγιαφάνες αντίστοιχα.

Ο Οθέλλος ξεθάρρεψε και πίεσε για την ισοφάριση στο τελευταίο τέταρτο. Στο διάστημα αυτό ο αμυντικός μηχανισμός του ΑΠΟΕΛ λειτούργησε πολύ σωστά και με ψυχραιμία κρατώντας ανέπαφη την εστία του Μπέλετς και την υπερπολύτιμη νίκη.

Ξεχωρίσαμε από την πολύ καλή γενικά απόδοση, τους Μαρκίνιο, Εντογκαλά που ήταν πολύ δραστήριοι και συνέβαλαν σημαντικά στη νίκη. Μας άρεσε πολύ ο Πέτροβιτς που σε κάποιες στιγμές έδειξε τη μεγάλη κλάση και την ποιότητα του. Ο Κρέσπο ήταν επίσης πολύ καλός. Πολύ ουσιαστικός ήταν και ο Γιώργος Εφραίμ που μπήκε στο παιχνίδι στο 31’. Ο Κονσταντίνοφ έδωσε νέα πνοή με την είσοδο του στο παιχνίδι στο 46'. Για μια ακόμα φορά ο Ντάλσιο είχε πολύτιμη συμβολή στο καλό αποτέλεσμα.