Και θρύλος... Και ταυρομάχος (vid)

Μες στην Λευκωσία έπιασε τη Σεβίλλη από τα κέρατα

Πολύ μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ καθώς επικράτησε της Σεβίλλης με 1-0 στο ΓΣΠ για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League, χάρις το γκολ του Σάβιτς στο 61'. Αυτό σημαίνει πως στην τελική βαθμολογία η Σεβίλλη είναι η πρωτοπόρος του ομίλου με 15 βαθμούς, 2ος ο ΑΠΟΕΛ με 10, τρίτη η Καραμπάχ με 5 και τελευταία η Ντούντελανζ με 4. Την ερχόμενη Δευτέρα οι «γαλαζοκίτρινοι» θα μάθουν αντίπαλο για την επόμενη φάση.

Α’ Ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό.

Στο 24’ είδαμε το πρώτο σουτ στον αγώνα, από τον Λόπες ο οποίος δοκίμασε από απόσταση, αλλά δεν απείλησε την εστία του Μπέλετς.

Στο 27’ ο Τάμαρι βρέθηκε σε πολύ καλή θέση και έκανε το πλασέ αλλά έσωσε ο Μπόνου. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Οκάμπος σκόραρε από κοντά, αλλά το γκολ του σωστά ακυρώθηκε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό, με ελάχιστες φάσεις για γκολ και αργό τέμπο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Στο 55’ ο Μάτιτς επιχείρησε μακρινό σουτ, δεν δυσκόλεψε ωστόσο τον Μπόνου, στην πρώτη αξιόλογη φάση του δευτέρου 45λεπτου.

Στο 57’ ο διαιτητής έδωσε αυστηρό πέναλτι σε παράβαση του Άλεφ στον Οκάμπος, ωστόσο ο Νταμπούρ δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπέλετς από τα 11 βήματα, με τον Σλοβένο να πέφτει σωστά και να κρατά το μηδέν!

Στο 61’ ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Σάβιτς ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Μάτιτς και έκανε το 1-0, βάζοντας μπροστά τους «γαλαζοκίτρινους».

Στο 70’ ο Πάβλοβιτς έκλεψε την μπάλα και έκανε σουτ εκτός περιοχής, δεν απείλησε όμως την εστία των Σεβιγιάνων.

Στην συνέχεια το ματς έγινε πολύ σκληρό εξαιτίας των πολλών και συνεχόμενων μαρκαρισμάτων από τους φιλοξενούμενους. Στο 86’ ο Τάμαρι βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Ντε Βινσέντι, αυτός έκανε το σουτ, αλλά ανάγκασε τον Μπόνου σε σπουδαία επέμβαση.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε μια τεράστια νίκη κόντρα σε μια από τις καλύτερες ομάδες του Ισπανικού ποδοσφαίρου.

Διακρίθηκαν: Η απόκρουση του πέναλτι από τον Μπέλετς ήταν καθοριστική για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Πολύ καλό ματς από τον Τάμαρι που ήταν μόνιμος κίνδυνος για τους Σεβιγιάνους. Φυσικά και ο Σάβιτς με το γκολ του που έδωσε την νίκη στον ΑΠΟΕΛ.

Απογοήτευσαν: Ο Νταμπούρ πέρασε στο ημίχρονο στη θέση του Τσιτσαρίτο και στην μοναδική ευκαιρία που είχε για να σκοράρει (πέναλτι), αστόχησε με αποτέλεσμα να μην βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σόουζα, Τάμαρι (Εφραίμ 91'), Μάτιτς, Γιάκολις (Μακρής 79'), Πάβλοβιτς (Ντε Βινσέντι 71'), Μερκής, Ιωάννου, Σάβιτς, Μιχάηλοβιτς, Άλεφ

Σεβίλλη: Μπόνου, Γκόμεθ, Οκάμπος, Ρόνι Λόπες, Ερνάντες (Νταμπούρ 46'), Πόθο, Γκουντέλι, Εσκουδέρο, Τζορτάν (Τόρες 46'), Χιλ (Μένα 68'), Τζενάρο

Σκόρερς: Σάβιτς /-

Κίτρινες Κάρτες:  Ιωάννου, Σάβιτς, Άλεφ / Γκουντέλι, Λόπες, Εσκουδέρο, Οκάμπος