ΑΠΟΕΛ: Όπου Γιώργος και μάλαμα…

Ηγετική μορφή στα αποδυτήρια

Κωνσταντίνος Σωκράτους

Για άλλη μια χρονιά ο Γιώργος Εφραίμ αποτελεί σταθερή αξία για το ΑΠΟΕΛ. Ένας ποδοσφαιριστής που έχει προσφέρει τα μέγιστα στην πορεία των γαλαζοκιτρίνων από την ημέρα που μετακόμισε στον «Αρχάγγελο» από την Ομόνοια. Φέτος, εκ των πραγμάτων δεν είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ωστόσο οι βοήθειες του είναι εκ νέου πολύτιμες.

Συνολικά μέτρησε 17 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις, σκοράροντας 3 τέρματα και δίνοντας άλλες τόσες ασίστ. Η εμπειρία και οι παραστάσεις του είναι τέτοιες που τον χρίζουν ως μια υπερ-πολύτιμη μονάδα, ερχόμενος κυρίως απ’ τον πάγκο.

Είναι χαρακτηριστικό πως στα δύο τελευταία παιχνίδια με Ανόρθωση και Απόλλωνα μπήκε σαν αλλαγή κι ήταν καθοριστικός ούτωε ώστε η ομάδα του να φθάσει στο ζητούμενο.

Στο «Αλφαμέγα» εκτέλεσε το φάουλ που έφερε το τέρμα της ισοφάρισης στο 2-2 απέναντι στον Απόλλωνα, ενώ πέρασε στο 89ο λεπτό στην θέση του Μαρκίνιος. Στο δε ντέρμπι κορυφής με την Ανόρθωση, στο 87ο λεπτό αντικατέστησε τον Βιγιαφάνιες και μετά από δύο λεπτά είχε επιχειρήσει το σουτ που έφερε το τέρμα της νίκης από τον Τομανέ.

Γενικότερα όμως, ο Γιώργος Εφραίμ δεν προσφέρει μόνο στο αγωνιστικό κομμάτι. Έχουν να λεν πως στα αποδυτήρια λειτουργεί σαν πραγματικός αρχηγός και μαζί με τους Κρέσπο και Κβιλιτάια είναι οι τρεις παίκτες που μεριμνούν ώστε όλα να κυλούν ομαλά.