Ξέρει και από ανάτροπές ο Κόρε!

Ο ΑΠΟΕΛ δεινοπάθησε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο όλα άλλαξαν…

Η πλήρης αντίθεση στην εικόνα του ΑΠΟΕΛ, στα δύο ημίχρονα. Μια ομάδα παθητική, επηρεασμένη από το λάθος του Μάτιτς, αφέθηκε στις ορέξεις του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο καθώς το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο. Εν αντίθεση αυτού, στο δεύτερο μισό του ματς η ομάδα μείωσε τα λάθη στο χώρο του κέντρου και με αποτελεσματικότητα που θα ζήλευε η οποιαδήποτε ομάδα πήρε μια μεγάλη νίκη, με 4-2.

Α’ ημίχρονο:

Ένα ημίχρονο όλο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Τακτακαλά έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι δεν θα κλειστεί πίσω, ήταν κινητική και διεκδικητική. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε κάπως μουδιασμένα και κάπως έτσι στο 14ο λεπτό ο Ακόστα έκανε το 0-1 για τους μαυροπράσινους. Ο Οικονομίδης έκλεψε την μπάλα από τον Μάτιτς και σέρβιρε στον Ακόστα, που πλάσαρε στην κενή από τερματοφύλακα εστία, λέγοντας «ευχαριστώ» στον Σέρβο μέσο.

Στο 17’ ο Πάβλοβιτς σημάδεψε το δοκάρι του Μπάιζα, στην πρώτη αντίδραση του ΑΠΟΕΛ.

Στα μέσα του ημιχρόνου το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς. Λίγο πριν το 30ο λεπτό ο Πάβλοβιτς ξανά εντός περιοχής, γύρισε όμορφα το κορμί του και πλάσαρε τον Μπάιζα, με τον κίπερ του Ολυμπιακού να μπλοκάρει.

Ο Ροζέριο στο 41’ και το 44’ έχασε δύο απίστευτες ευκαιρίες για να βάλει βάσεις νίκης για τους φιλοξενούμενους. Η άμυνα του ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ κακή και στις δύο περιπτώσεις. Σαν να μην έφταναν οι πιο πάνω φάσεις… στο 45’ ο Σαμπίνια σημάδεψε το δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ, όταν κυριολεχτικά μόνος – ελεύθερος έπιασε την κεφαλιά.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ διαβασμένος στο πρώτο ημίχρονο, αντιθέτως ο ΑΠΟΕΛ ήταν κακός και προβλέψιμος στην δημιουργία παιχνιδιού.

Β' ημίχρονο:

Ένα ΑΠΟΕΛ εντελώς αλλαγμένο, μάλλον ο Κόρε είπε όσα έπρεπε να λεχθούν στα αποδυτήρια. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με επιθετική διάθεση, τα λάθη στο χώρο του κέντρου μειώθηκαν και τα υπόλοιπα ήταν φυσική εξέλιξη.

Στο 48’ Ο Τάμαρι έδωσε τη μπάλα στο Σόουζα, ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάιζα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 1-1. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να βάζει πίεση και μόλις δέκα λεπτά αργότερα, με τον συνήθη ύποπτο Μερκή, έκανε το 1-2 για τους πρωταθλητές.

Το δεύτερο τέρμα του ΑΠΟΕΛ δημιούργησε νέα δεδομένα στον αγώνα...Το παιχνίδι είναι ανοιχτό και με αρκετά καλό ρυθμό.

Το 3-1 το έκανε ο Μιχαήλοβιτς, με ένα ξεχωριστό γκολ, καθώς έπιασε το διαγώνιο σουτ – εντός περιοχής- αλλά από πλάγια θέση. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χαλένιους στο 85’ με ωραίο σουτ εντός περιοχής.

Η ανωτερότητα του ΑΠΟΕΛ ήταν ολοκληρωτική, μια ομάδα όπως την είδαμε στο ματς με την ΕΝΠ. Ο Ζαχαρίου μείωσε για τον Ολυμπιακό στο 92’, ίσως το πιο όμορφο γκολ της βραδιάς.

Διακριθέντες: Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, βάση αυτής της λογικής οι κορυφαίοι από πλευράς «μαυροπρασίνων» ήταν ο Ακόστα και ο Ροτζέριο. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αλλαγμένος ΑΠΟΕΛ, ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι. Ο Σόουζα και ο Ιωάννου έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι. Πολύ καλή η παρουσία του Εφραίμ, ενώ ο Μερκής άφησε το στίγμα του με το γκολ που σκόραρε ξανά.

Απογοήτευσαν: Πίσω από τις καλές του εμφανίσεις ο Μάτιτς, ήταν ο μοιραίος, στο πρώτο ημίχρονο καθώς το δικό του λάθος στοίχησε. Από πλευράς Ολυμπιακού ο Ενόχ υστέρησε σε σύγκριση με άλλα παιχνίδια όπως και ο Σαμπίνια.

Διαιτησία: Τράττου Λεόντιος