ΑΠΟΕΛ: Μόνο η κούραση;

Είχαν λογική οι αλλαγές του Ντολ αλλά δεν του βγήκαν

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Την δεύτερη του συνεχόμενη ισοπαλία στο πρωτάθλημα κατέγραψε ο ΑΠΟΕΛ, αυτή τη φορά στο Τσίρειο απέναντι στον ανεβασμένο Απόλλωνα. Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο βάσει της εικόνα των δυο ομάδων, ωστόσο αφήνει μια πικρή γεύση στους «γαλαζοκίτρινους» οι οποίοι κρατούσαν τη νίκη μέχρι το 86ο λεπτό.

Το παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο ήταν μοιρασμένο, με τις δυο ομάδες να βρίσκουν τις δικές τους ευκαιρίες. Ήταν ένας αγώνας με αρκετά γρήγορο τέμπο και από τις δυο ομάδες. Το 3-4-3 του Ντολ λειτούργησε αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο, παρότι ο Απόλλωνας ήταν αυτός που βρήκε τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες, τις οποίες όμως αναχαίτισε με επιτυχία ο Μπέλετς που ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετικός.

Ο ΑΠΟΕΛ ευτύχησε να σκοράρει νωρίς στην επανάληψη με τον Μερκή από μια στημένη φάση, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ του. Οι πρωταθλητές είχαν την ευκαιρία να «κλειδώσουν» τη νίκη στο 56ο λεπτό όμως για κακή τους τύχη το σουτ του Άλεφ σταμάτησε στο δοκάρι. Αυτό ήταν και το πιο κομβικό σημείο στο ματς. Από τη στιγμή που ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 ο Απόλλωνας το πίστεψε περισσότερο και όσο περνούσε ο χρόνος γινόταν όλο και πιο επιθετικός.

Προσπαθώντας να αντιμετωπίσει την επιθετική ορμή του Απόλλωνα, ο Τόμας Ντολ απέσυρε στο 70ο λεπτό τον Πάβλβοβιτς ρίχνοντας στο ματς τον Μάτιτς και αλλάζοντας παράλληλα το σύστημα σε 3-5-2, θέλοντας να δυναμώσει τη μεσαία γραμμή. Ωστόσο, η κίνηση του Γερμανού δεν έφερε ουσιαστικό αποτέλεσμα. Αντ’ αυτού το γήπεδο άρχισε να κατηφορίζει στο τελευταίο τέταρτο, με τον Απόλλωνα να επιτίθεται κατά κύματα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ντολ φρέσκαρε την επίθεση με τους Μπέζιακ και Εφραίμ με το σκεπτικό ότι θα πίεζαν ψηλά και δεν θα άφηναν τον Απόλλωνα να κάνει επιθέσεις με πολλούς παίκτες. Ούτε αυτό όμως έφερε κάποιο αποτέλεσμα, με το γκολ του Γκακπέ να έρχεται σαν φυσιολογικό επακόλουθο.

Μιλώντας στη Cytavision μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιώργος Μερκής σημείωσε ότι ο λόγος της οπισθοχώρησης του ΑΠΟΕΛ ήταν η κούραση λόγω της υπερπροσπάθειας που έγινε την περασμένη Πέμπτη. Σίγουρα, έπαιξε κάποιο ρόλο η κούραση όμως δεν ήταν ο βασικός ο λόγος για τον οποίο έπαιξε παθητικά ο ΑΠΟΕΛ στα τελευταία στάδια του ματς.

Ο βασικός λόγος της οπισθοχώρησης του ΑΠΟΕΛ ήταν η έλλειψη καθαρού μυαλού. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα με αποτέλεσμα να ανανεώνονται συνεχώς οι επιθετικές προσπάθειες του Απόλλωνα κάτι που κρατούσε την ομάδα συνεχώς πίσω. Αυτό σημείωσε στις δηλώσεις του ο Τόμας Ντολ μετά τον αγώνα. Στην οπισθοχώρηση του ΑΠΟΕΛ έπαιξε ρόλο και ο Απόλλωνας, ο οποίος ήταν ομολογουμένως πάρα πολύ καλός στο τελευταίο 20λεπτο. Ήταν δηλαδή ένας συνδυασμός. Η έλλειψη καθαρού μυαλού, η κούραση και η καλή απόδοση του αντιπάλου στέρησαν από τον ΑΠΟΕΛ το διπλό.

Από τη στιγμή που ισοφαρίζεσαι τρία λεπτά πριν το 90’ δεν μπορείς να είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, ωστόσο μια ισοπαλία στο Τσίρειο απέναντι σε ένα ανεβασμένο Απόλλωνα δεν θεωρείται απώλεια εκτός προγράμματος.

Η διακοπή του πρωταθλήματος αναμένεται να λειτουργήσει ευεργετικά για τους «γαλαζοκίτρινους» οι οποίοι χρειάζονται ξεκούραση, σωματική και ψυχολογική. Ο Τόμας Ντολ πρέπει να εκμεταλλευτεί αυτό το μίνι διάλλειμα και να δουλέψει με την ομάδα του, προκειμένου να παρουσιαστεί βελτιωμένη με την επανέναρξη του πρωταθλήματος.