ΑΠΟΕΛ: Μισοάδειο, μισογεμάτο... και +4

Οι γαλαζοκίτρινοι δεν ήταν «φρέσκοι» αλλά φόρτσαραν στο τέλος και θα μπορούσαν να κερδίσουν

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Δεν ήταν «φρέσκο» και γρήγορο το ΑΠΟΕΛ σε σχέση με προηγούμενα ντέρμπι. Ήταν κακό – παθητικό στο Α’ μέρος αλλά λες και ξύπνησε στα τελευταία λεπτά του αγώνα και με την βοήθεια των παικτών που μπήκαν ως αλλαγή, έχασε καλές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη. Κάποιοι βασικοί παίκτες, όπως ο Μαρκίνιος, φάνηκαν κουρασμένοι και δεν πρόσφεραν τα αναμενόμενα. Ο Σα Πίντο έδειξε πάντως ικανοποιημένος με τον βαθμό ισοπαλίας στο 0-0 με την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Παρά το γεγονός ότι δεν κέρδισε την Ανόρθωση, ο ΑΠΟΕΛ αύξησε τη διαφορά από τον δεύτερο Άρη στους 4 βαθμούς καθώς η «ελαφρά ταξιαρχία» ηττήθηκε στην έδρα της από την Ομόνοια.

Το ποτήρι για τον ΑΠΟΕΛ μπορεί να χαρακτηριστεί μισοάδειο όσο αφορά την εμφάνιση των πρώτων 60 λεπτών. Μπορεί όμως να θεωρεί και μισογεμάτο για την εμφάνιση στο τελευταίο μισάωρο και για το γεγονός ότι πέρασε από μια δύσκολη έδρα χωρίς να ηττηθεί, έχοντας μια όχι και τόσο καλή αγωνιστική παρουσία τουλάχιστον στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Μισογεμάτο μπορεί να θεωρηθεί επίσης για την αύξηση της απόσταση από τον δεύτερη θέση.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν ήταν καθόλου καλός στο Α’ ημίχρονο. Άφησε την κατοχή (70% με 30% αντίστοιχα), και τον έλεγχο του παιχνιδιού στην Ανόρθωση η οποία στο δίλεπτο των καθυστερήσεων έφτασε 2 φορές πολύ κοντά στο γκολ.

Δεν ξεκίνησαν καλά οι γαλαζοκίτρινοι που δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα, έκανα εύκολα λάθη και δεν είχαν καλή κυκλοφορία. Στην πίεση της Ανόρθωσης, δεν αντέδρασαν σωστά. Επιθετικά, παρά το ότι πίεζαν ψηλά, όταν οι γηπεδούχοι είχαν τη μπάλα, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σοβαρά.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο τέταρτο, ο Κονσταντίνοφ τραυματίστηκε στον αστράγαλο και συνέχισε χωλαίνοντας. Στο 27’ ο Βούλγαρος αποχώρησε με τον Τσεπάκ να παίρνει τη θέση του. Ο Μαροκινός μπακ πήρε θέση στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Σούσιτς μεταφέρθηκε στα στόπερ ενώ ο Πέτροβιτς προωθήθηκε στη μεσαία γραμμή, αναλαμβάνοντας τον ανασταλτικό ρόλο που είχε ο Κονσταντίνοφ. Ήταν οπωσδήποτε μια άσχημη εξέλιξη για την ομάδα του Σα Πίντο που φάνηκε να την επηρεάζει αρνητικά. Ο Δώνης ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε στο Α’ μέρος.

Στο Β’ ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε πολύ πιο απαιτητικός. Κράτησε μπάλα και έγινε δημιουργικός. Στα τελευταία στάδια του αγώνα, είχε τις ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη με τους Δώνη, Εντογκαλά και Εφραίμ. Με τις αλλαγές που έκανε ο Σα Πίντο στο Β’ μέρος. Στα τελευταία 15 + 5 λεπτά στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ έκανε διπλάσιες επιθέσεις σε σχέση με το Α’ ημίχρονο και προσπάθησε και από τις δύο πλευρές να φτάσει στο γκολ.

Ο Πέτροβις (δεν παίζει με την Πάφο), ήταν από τους παίκτες που ξεχωρίσαμε τόσο ως κεντρικός αμυντικός όσο και ως ανασταλτικός μέσος. Ο Εντογκαλά από την ώρα που μπήκε (70’), ήταν πολύ δημιουργικός. Ίσως έπρεπε οι αλλαγές να γίνονταν γρηγορότερα από τον Πορτογάλο προπονητή αφού όταν φρέσκαρε την ομάδα μεσοεπιθετικά και την έκανε πιο ευέλικτη, είχε και τις μεγαλύτερες ευκαιρίες στο παιχνίδι.

Από την άλλη ο Βιγιαφάνες δεν ήταν ουσιαστικός όσο άλλες φορές και ο Ντάλσιο έδειχνε να είναι επηρεασμένος από το μεταγραφικό σίριαλ που τέλειωσε την περασμένη Πέμπτη.