ΑΠΟΕΛ: Με Σουτζέσκα στον 2ο προκριματικό γύρο

Στις 23/7 η πρώτη αναμέτρηση εκτός έδρας για τους «γαλαζοκίτρινους»

Την έκπληξη έκανε η Σουτζέσκα από το Μαυροβούνιο καθώς επικράτησε της Σλόβαν Μπρατισλάβας με 3-2 στα πέναλτι και πλέον θα είναι η αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League. Την ερχόμενη Τρίτη (23/7) η πρώτη αναμέτρηση στο Μαυροβούνιο με τον επαναληπτικό μια εβδομάδα μετά (30/7) στο ΓΣΠ.

Όσον αφορά την αποψινή αναμέτρηση, μετά από ένα φτωχό 1ο ημίχρονο, η Σλόβαν ξεκίνησε δυνατά το 2ο και με γκολ στο 49ο λεπτό με τον Σποράρ έκανε το 0-1 και πήρε σκορ πρόκρισης. Ωστόσο, όπως και στο πρώτο ματς, έτσι και τώρα η Σουτζέσκα είχε τον τελευταίο λόγο και με γκολ του Νέντιτς στο 93' έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση δεν είδαμε τις μεγάλες στιγμές και έτσι η αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ θα κρινόταν από την διαδικασία των πέναλτι. Εκεί όπου οι Μαυροβούνιοι ήταν πιο ψύχραιμοι και επικράτησαν με 3-2. Χαρακτηριστικό της διαδικασίας το γεγονός πως οι δύο ομάδες αστόχησαν συνολικά σε 5 πέναλτι.

Δείτε πως κάλυψε η ιστοσελίδα μας την αναμέτρηση:

Αστοχεί και η Σλόβαν και προκρίνεται η Σουτζέσκα!

Ξεκινά τώρα η διαδικασία των πέναλτι.

120' Τέλος και της παράτασης, στα πέναλτι θα κριθεί ο αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ.

115' Κακό σε ποιότητα και το 2ο μέρος, φάνηκε η κούραση.

106' Έναρξη του 2ου ημιχρόνου της παράτασης.

105' Τέλος του 1ου ημιχρόνου, χωρίς την μεγάλη ευκαιρία.

90' Έναρξη του 1ου ημιχρόνου της παράτασης.

Το γκολ που έστειλε το ματς στην παράταση:

93' Γκολ η Σουτζέσκα με τον Σοφράνακ ο οποίος κάνει το 1-1 και στέλνει το ματς στην παράταση!

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87' Πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης η Σουτζέσκα.

80' Απευθείας εκτέλεση φάουλ για την Σλόβαν, μάζεψε ο Γκιλέν.

73' Απομένουν σχεδόν 20 λεπτά, για να δούμε αν μπορεί η Σουτζέσκα να στείλει το ματς σε παράταση.

67' Κίτρινη κάρτα στον Λιούμπισιτς της Σλόβαν.

65' Κεφαλιά του Νέντιτς (Σουτζέσκα), δεν βρήκε στόχο.

59' Δοκάρι για την Σλόβαν με τον Λιούμπισιτς μετά από σουτ εκτός περιοχής που επιχείρησε.

55' Μεγάλη ευκαιρία για την Σουτζέσκα, μπήκε παίκτης της στην περιοχή αλλά το πλασέ του ήταν κακό.

Το γκολ της Σλόβαν:

50' Γκολ για την Σλόβαν με τον Σπόραρ ο οποίος με κοντινό πλασέ κάνει το 0-1 και δίνει σκορ πρόκρισης στην ομάδα του.

46' Έναρξη του 2ου ημιχρόνου

45' Τέλος του 1ου ημιχρόνου, χωρίς τέρματα.

42' Πολύ κακή εκτέλεση φάουλ από τον Χόλμαν για την Σλόβαν.

34' Μεγάλη ευκαιρία για την Σλόβαν με τον Μόχα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά για πολύ λίγο δεν βρήκε εστία.

32' Υπενθυμίζουμε πως αυτή τη στιγμή η Σουτζέσκα είναι η ομάδα που παίρνει την πρόκριση.

27' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά για την Σλόβαν, λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

25' Κίτρινη στον Τσίγκερ (Σουτζέσκα) για φάουλ από τα αριστερά.

20' Ισορροπημένο το παιχνίδι με το σκορ να παραμένει στο 0-0

13' Σουτ για την Σλόβαν εκτός περιοχής, μάζεψε εύκολα ο Γκιλέν.

9' Απευθείας εκτέλεση φάουλ για την Σουτζέσκα, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

5' Σουτ για την Σλόβαν, μάζεψε ο Γκιλέν.

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

-5: Εντός αγωνιστικού χώρου οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

-30: Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Ρουμάνος Μιρσέα Φέσνιτς.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Σουτζέσκα: Γκιλέν, Τσίγκερ, Νέντιτς, Κογιάσεβιτς, Γιάνκοβιτς, Τσέτκοβιτς, Εράκοβιτς, Σόφρανατς, Μπουλάτοβιτς, Μάρκοβιτς, Βούτσιτς.

Σλόβαν: Γκρέιφ, Ντε Καμπς, Ρασαλά, Λιούμπισιτς, Σπόραρ, Μεντβέντεφ, Ντάνιελ, Σουκότσκι, Χόλμαν, Μποζίκοφ, Μπάιριτς.