Με Γκάρνερ και Ντογκαλά εκτέλεσε την Καρμιώτισσα

Άλλη μια νίκη για τους «γαλαζοκίτρινους»

Πολύ σημαντική νίκη για τον ΑΠΟΕΛ καθώς επικράτησε της Καρμιώτισσας με 2-0 στο ΓΣΠ στο τελευταίο παιχνίδι της 3η Αγωνιστικής της Β' Φάσης του πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν οι Γκάρνερ με κεφαλιά και ο Ντονγκαλά δευτερόλεπτα πριν την λήξη της αναμέτρησης. Με την νίκη του αυτή ο ΑΠΟΕΛ πάει στους 37 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Καρμιώτισσα παραμένει τελευταία στον βαθμολογικό πίνακα.

Α’ Ημίχρονο

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ματς και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Κατσαντώνης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και σε τετ α τετ με τον Κίττο, βγήκε νικητής ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας.

Στο 9ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ για παράβαση στον Ενσούε, ωστόσο μετά από επαναληπτική προβολή στο VAR ακύρωσε την απόφαση του.

Στο 29’ ο ΑΠΟΕΛ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Ενσούε μετά από πάσα του Ζαχίντ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 42’ ο Κλωναρίδης μετά από ωραία ενέργεια έκανε το σουτ, η μπάλα ωστόσο πέρασε εκτός.

Β’ Ημίχρονο

Με την έναρξη του 2ου μέρους η Καρμιώτισσα έφτασε κοντά στο γκολ με το δυνατό πλασέ από τον Ρομό μετά από σέντρα του Σάσι, ο Ουζόχο όμως ήταν σε ετοιμότητα. Στο 56’ ο Ουζόχο πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Σάσι.

Στο 71ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ. Μετά από μπαλιά του Κλωναρίδη από τα αριστερά, ο Γκάρνερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Πέντε λεπτά μετά ο Μπεν Σαχάρ σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ του ακυρώθηκε καθώς υπήρξε επιθετικό φάουλ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα τέρματα του με τον Ντονγκαλά.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Σατσιάς (Σαχάρ 59'), Ζαχίντ (Γαβριήλ 83'), Κλωναρίδης (Νούχιου 83'), Ντονγκαλά, Κατσαντώνης (Λουντέμο 54'), Γκάρνερ (Σιέλης 83')

Καρμιώτισσα: Κίττος, Στυλιανού (Μπαράνοφ 46'), Ευσταθίου, Ρομό, Μ. Σάσι (Παχίππης 69'), Χριστοφή, Πέρεζ, Ι.Σάσι, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Ρέινολντς

Σκόρερς: Γκάρνερ, Ντονγκαλά /-