ΑΠΟΕΛ: Και τώρα… πιάστε τον

Οι γαλαζοκίτρινοι έδειξαν χαρακτήρα νικητή – πρωταθλητή στο Β’ μέρος και μεγάλωσαν την διαφορά από τους διώχτες τους

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Μια τεράστιας σημασίας νίκη με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ στην «Αρένα» κόντρα στην ΑΕΚ στο ντέρμπι κορυφής της 5ης αγωνιστικής στην τελική φάση.

Στο Α’ ημίχρονο του ντέρμπι στην «Αρένα» ο ΑΠΟΕΛ δεν ήταν καλός και έκανε αρκετά λάθη. Το πιο σοβαρό έγινε από τον Μπέλετς στο 9'. Ο Σλοβένος τερματοφύλακας πάντως ήταν εξαιρετικός στο Β’ ημίχρονο.

Οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ο Σα Πίντο άλλαξε το σύστημα σε 3 – 5 – 2 και άρχισαν να γίνονται πιο δημιουργικοί. Δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Πίριτς.

Στο Β’ ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε βελτιωμένος και μετά το 70’ έγινε πολύ επικίνδυνος. Ισοφάρισε στο 75' με κεφαλιά του Τομανέ και πήρε την τόσο πολύτιμη νίκη στο 82’ με κεφαλιά του Ντονγκαλά.

Ξεχώρισαν οι Βιτάλ, Ντάλσιο και Ντογκαλά. Επίσης οι Πέτροβιτς, Ντβάλι ήταν πολύ καλοί. Οι αλλαγές (Δώνης, Μεχρί, Κβιλιτάια, Σούσιτς και Σατσιάς), βοήθησαν σημαντικά στην ανατροπή.

Όπως σωστά επισήμανε και ο Σα Πίντο στην συνέντευξη τύπου, οι παίκτες του στο Β’ μέρος έδειξαν νοοτροπία νικητή – πρωταθλητή.

Με αυτή του την επιτυχία ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στους 66 βαθμούς (με 20 νίκες και 6 ισοπαλίες) αφήνοντας 4 βαθμούς πίσω την ΑΕΚ από την οποία πήρε και πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Οι ισοπαλίες του Άρη και της Ομόνοιας με Ανόρθωση και Πάφο, τους άφησαν πίσω από τον Θρύλο, 5 και 7 βαθμούς αντίστοιχα.

Στους αγώνες του Β’ γύρου της τελικής φάσης ο ΑΠΟΕΛ θ’ αγωνιστεί 4 φορές στο ΓΣΠ, τις 3 ως γηπεδούχος, με Ανόρθωση, Άρη και ΑΕΚ και μια ως φιλοξενούμενος στο ντέρμπι των αιωνίων με την Ομόνοια.

Στην 7η αγωνιστική θα βγει για τελευταία φορά από την Λευκωσία για την αναμέτρηση του με την Πάφο.