ΑΠΟΕΛ και Ιβάν εναντίον Χετάφε και Μίτσελ

«Παλιοί» γνώριμοι οι νυν προπονητές του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού

Στραμμένα θα είναι τα βλέμματα στο  ντέρμπι «αιωνίων» ανάμεσα σε  Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό που θα διεξαχθεί σήμερα στη «Λεωφόρο» στις 19:30. Πρόκειται για τη μητέρα... των μαχών στην Ελλάδα καθώς είναι το μεγαλύτερο παιχνίδι στην χώρα σε όποια κατάσταση και να βρίσκονται οι δύο ομάδες.

Ο Παναθηναικός υπο τις οδηγίες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς βρίσκεται σε τροχιά πρωταθλητισμού με ένα απίστευτο σερί δέκα νικών σε δέκα αγώνες ενώ ο  Ολυμπιακός υπό τις οδηγίες του Μι΄τσελ έχει κάνει προβληματική αρχή και θέλει με την έλευση του Ισπανού να κάνει επανεκκίνηση .

Εκτός απο τους 22 ποδοσφαιριστές που θα είναι οι απόλυτοι πρωταγωνιστές στο γήπεδο, τη δική τους μάχη θα δώσουν στους πάγκους και οι δύο προπονητές των ομάδων. Αυτό που δίνει περισσότερη σημασία  όμως στη σημερινή κόντρα είναι ότι οι δύο τεχνικοί βρέθηκαν αντιμέτωποι ξανά το καλοκαίρι του 2010 στον τέταρτο προκριματικό του Γιουρόπα Λίγκ για ένα εισιτήριο στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ο ΑΠΟΕΛ υπό τις οδηγίες του Ιβάν μέχρι να φτάσει στον 4ο προκριματικό γύρο έκανε αλάνθαστη πορεία καθώς είχε μόνο νίκες. Ξεκινώντας απο τον 2ο προκριματικό γύρο οι «γαλαζοκίτρινοι» απέκλεισαν  την Λιθουανική Τάουρας (3-0 και 3-1) και στη συνέχεια επί της Γιάμπλονετς (1-0 στο  Γ.Σ.Π και 3-1 στην Τσεχία).

Η επόμενη αντιπάλος των «γαλαζοκιτρίνων» ήταν η Χετάφε η οποία ξεκινούσε απο τον 4ο προκριματικό γύρο. Ήταν ο πρώτος ευρωπαικός αγώνας για τον Μίτσελ. Για την ιστορία του πρώτου αγώνα στην Ισπανία η Χετάφε επικράτησε με 1-0 με γκολ του Ντάνι Μπαρέχο, σκορ που έδινε στους «γαλαζοκίτρινους» ελπίδες ανατροπής.

Με τη βοήθεια του κόσμου του ο ΑΠΟΕΛ πίεσε ασφυκτικά την ισπανική ομάδα και κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με γκολ του  Αϊλτον.

Το  σκόρ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση όπου η Χετάφε σκόραρε στο 98ο λεπτό του αγώνα οδηγώντας την Ισπανική ομάδα στους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ.

Σε κανονικά ενενηντάλεπτα το σκορ μεταξύ των δύο τεχνικών είναι 1-1 και αυτό που απομένει να δούμε ποιος θα επικρατήσει στο σημερινό ντέρμπι «αιωνίων».