ΑΠΟΕΛ: Grande Μιλόγεβιτς

Αποθέωση της ενεργητικής προπονητικής από τον Σέρβο

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Πηγαίνεις στον αγώνα με ένα συγκεκριμένο πλάνο, πλάνο το οποίο πάει στράφι από το 3ο λεπτό με το γκολ που δέχεσαι από τα αποδυτήρια, ξεκινώντας ουσιαστικά το ντέρμπι με χάντικαπ στον αντίπαλο.

Περιμένεις κάποιο χρόνο για να συνέλθει η ομάδα σου από τη ψυχρολουσία και πράγματι μετά από κάποια στιγμή αρχίζει να βγαίνει αντίδραση. Ωστόσο, παρατηρείς ότι κάποια πράγματα δεν λειτουργούν σωστά στην ομάδα. Υπάρχει θέμα σοβαρό στο αριστερό άκρο της άμυνας ενώ βλέποντας τις επιλογές που έχεις στον πάγκο, το βλέμμα σου πάει σε ένα παίκτη ο οποίος θεωρείς ότι μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες υπέρ σου. Καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο και για αυτό πρέπει να γίνουν άμεσα αλλαγές.

Ήταν ίσως το πιο ενεργητικό κοουτσάρισμα που έγινε φέτος στο πρωτάθλημα

Βγάζεις τον Φεράρι και ρίχνεις στον αγώνα τον Γουίλερ λύνοντας το πρόβλημα στο αριστερό άκρο της άμυνας. Την αλλαγή του αριστερού μπακ θα την έκανε εύκολα ο οποιοσδήποτε προπονητής πριν το ημίχρονο, από τη στιγμή που υπήρχε θέμα. Ωστόσο, το να βγάζεις τον Ντάλσιο (που δεν ήταν κακός) δυο λεπτά μετά την τρομερή πάσα-ξυράφι που έκανε στον Μπεν, αυτό απαιτεί…κότσια.

Η απόσυρση του Φεράρι δεν ήταν το ίδιο με την απόσυρση του Ντάλσιο. Ο Μιλόγεβιτς ήθελε να μπει το συντομότερο στο ματς ο Μακέντα και δεν υπήρχε περίπτωση να αλλάξει την απόφαση του για κανένα λόγο. Ο Ιταλός μπήκε και έδωσε μια άλλη έκταση στην επίθεση του ΑΠΟΕΛ, δικαιώνοντας στον απόλυτο βαθμό τον προπονητή του που βιάστηκε να τον ρίξει στο ματς. Το αποτέλεσμα ήταν ένα κερδισμένο πέναλτι, μια ασίστ και πολλές ωραίες ενέργειες.

Πάμε στο 2ο ημίχρονο. Αρχίζει η επανάληψη και βλέπεις την ομάδα σου να ισοφαρίζει πολύ νωρίς και κάπου εκεί θεωρείς ότι ο αγώνας πήρε το δρόμο του. Μερικά λεπτά αργότερα, στραβώνει ξανά η κατάσταση καθώς ο βασικός σου σέντερ φορ βγαίνει νοκ άοτ. Προτιμάς να ρίξεις στον αγώνα τον Εφραίμ αντί τον Ηλία και να τον βάλεις στα φτερά. Πηγαίνεις τον Ιταλό φουνταριστό και τοποθετείς τον Μπεν πίσω του.

Περνώντας ο χρόνος βλέπεις ότι ο Μαρκίνιος ξεμένει από δυνάμεις και ρίχνεις στον αγώνα τον Εντονγκαλά. Δυο λεπτά μετά την είσοδο του ο Κονγκολέζος σκοράρει μετά από σερβίρισμα του Ιταλού, ενώ στο 90’ βλέπεις την ομάδα σου να κάνει το 3-1 με τη ζωγραφιά του Μπεν με εκτέλεση φάουλ, φάουλ το οποίο κέρδισε ποιος…ο Εντονγκαλά. Σημειωτέον είναι ότι ο ΑΠΟΕΛ δεν είχε δικαίωμα για άλλη αλλαγή μετά την είσοδο του Κονγκολέζου στο 75΄ όμως δεν νοιάστηκε καθόλου για αυτό ο Σέρβος. Έτσι το είχε στο μυαλό του και απλά το έκανε.

Κάπως έτσι παρέδωσε ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς ένα ρεσιτάλ ενεργητικής προπονητικής στο νικηφόρο ντέρμπι με τον Απόλλωνα, κάνοντας φίλους και αντιπάλους να υποκλιθούν στο μεγαλείο του.