ΑΠΟΕΛ: Έπεσε ο διακόπτης αλλά δεν το πλήρωσε

Μπήκαν φουριόζοι στο ματς οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα με την παρουσία του (με εξαίρεση το πρώτο 20λεπτο), ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο ΓΣΠ και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Το γεγονός ωστόσο ότι ομάδα της Λευκωσίας κατάφερε να πάρει τη νίκη χωρίς να παίξει μπαλάρα καταγράφεται στα θετικά, καθώς είναι πολύ σημαντικό για μια ομάδα που πρωταγωνιστεί να καταφέρνει να παίρνει τα αποτελέσματα ακόμα και με όχι τόσο καλές εμφανίσεις. Παράλληλα, όμως, η σημερινή εμφάνιση πρέπει να λειτουργήσει και σαν ένα καμπανάκι για την ομάδα της Λευκωσίας.

Παρά τις πολλές αλλαγές του Αυγουστή στην ενδεκάδα και την αντικατάσταση του Εντονγκαλά (θα είναι διαθέσιμος με τον Άρη σύμφωνα με τα όσα είπε ο Σωφρόνης) την τελευταία στιγμή, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι βγάζοντας απίστευτη φρεσκάδα στον αγωνιστικό χώρο. Στο πρώτο 20λεπτο οι «γαλαζοκίτρινοι» κυριάρχησαν στο γήπεδο, «πέθαναν» τον αντίπαλο στο πρέσινγκ και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, δημιουργώντας έτσι ιδανικές προϋποθέσεις για την έκβαση του παιχνιδιού.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα της Λευκωσίας. Μετά το πρώτο μισό του ημιχρόνου ήταν λες και κατέβηκε ο διακόπτης και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αποτελέσει ελαφρυντικό το γεγονός ότι ακολουθεί το σημαντικό ματς με τον Άρη. Οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ έχασαν τη συγκέντρωση τους και επέδειξαν μια αδικαιολόγητη χαλαρότητα. Ίσως να θεώρησαν λανθασμένα ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει μετά το γκολ του Κβιλιτάια και αυτό παραλίγο να τους στοιχίσει, καθώς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και θα μπορούσε να κάνει τη ζημιά. Ο ΑΠΟΕΛ, για καλή του τύχη, βρήκε όμως τη λύση από τα πόδια του Γιώργου Εφραίμ, ο οποίος πέτυχε μια μεγάλη γκολάρα, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη και το προβάδισμα πρόκρισης.

Η ουσία είναι ότι ο ΑΠΟΕΛ, ανεξαρτήτως της εμφάνισης που πραγματοποίησε, συνδύασε το αποτέλεσμα με rotation και πλέον ρίχνει όλο το βάρος στο μεγάλο παιχνίδι της Κυριακής απέναντι στον πρωτοπόρο Άρη. Είναι ένα παιχνίδι τεράστιας σημασίας για τους «γαλαζοκίτρινους» οι οποίοι θα προσπαθήσουν να πετύχουν τη νίκη και να συνεχίσουν την αντεπίθεσή τους, στέλλοντας το μήνυμα σε φίλους και εχθρούς ότι επιστρέφουν για τα καλά.