ΑΠΟΕΛ: Έδειξε χαρακτήρα κόντρα στην… κακοδαιμονία

Οι γαλαζοκίτρινοι, παρά τα σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα, έμειναν στην κορυφή δείχνοντας ψυχικές δυνάμεις απέναντι σε ένα ποιοτικό – δυνατό, αντίπαλο

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να συνεχίσει για 10η αγωνιστική το νικηφόρο σερί του, ωστόσο με την ισοπαλία (1-1) με τον Άρη στο νέο γήπεδο Λεμεσού, έφτασε στους 37 βαθμούς (ισόβαθμος με την ΑΕΚ την οποία κέρδισε στον Α’ γύρο) στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο βαθμός της ισοπαλίας δεν είναι κακό αποτέλεσμα για τους «γαλαζοκίτρινους» που είχαν ν’ αντιμετωπίσουν πολύ σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα ενώ πριν ολοκληρωθεί το Α’ ημίχρονο, η κακοδαιμονία τους συνεχίστηκε, χάνοντας δύο πολύτιμους και βασικούς παίκτες, τους Κονσταντίνοφ και Ντβάλι.

Ο τραυματισμός του Κονσταντίνοφ, που έφερε την αναγκαστική αλλαγή του (32’), επηρέασε σημαντικά την ανασταλτική λειτουργία των «γαλαζοκιτρίνων», οι οποίοι στο πρώτο ημίωρο έδειχναν να είναι συμπαγής μεσοαμυντικά. Χρειάστηκε, φυσιολογικά χρόνο, ο Σατσιάς, προκειμένου να «μπει στο πετσί» του ρόλου του.

Ο Ντβάλι, ήταν στο Α’ ημίχρονο ο πιο δραστήριος αμυντικά ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ και η αναγκαστική αλλαγή του στο ημίχρονο, έκανε ακόμα πιο δύσκολη την κατάσταση για την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

Σε ολόκληρο το Α’ ημίχρονο ο Σαρφό ήταν, σε ακόμα ένα παιχνίδι, απολαυστικός. Έδινε, όπως πάντα, ηρεμία στην ομάδα και με τις έξυπνες μπαλιές του, έβγαλε πολλές φορές την ομάδα μπροστά, με καλές προϋποθέσεις. Ο Ντάλσιο που πήρε την θέση του άτυχου Βιγιαφάνιες προσπάθησε φιλότιμα αλλά δεν έχει την ποιότητα του Αργεντινού.

Οι δύο ακραίοι μεσοεπιθετικοί, Μαρκίνιος και Ντογκαλά στο Α’ μέρος έπαιζαν αρκετά πίσω βοηθώντας στην αμυντική λειτουργία ενώ επιθετικά δεν μπόρεσαν να διεμβολίσουν και να γίνουν δημιουργικοί. Ο Κονγκολέζος άσος ανέβασε αισθητά την απόδοση του στο ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου, είχε αρκετές θετικές ενέργειες, ωστόσο κουράστηκε και έγινε αλλαγή.

Ο Κβιλιτάια πάλεψε γενναία κάθε φάση και θα μπορούσε να γίνει ο «ήρωας» του αγώνα αν κατάφερνε να σκοράρει στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων. Ο Κρέσπο ήταν σε ακόμα ένα παιχνίδι, σχεδόν αλάνθαστος, πραγματικός ηγέτης.

Δέχτηκαν μεγάλη πίεση οι δύο ακραίοι αμυντικοί του ΑΠΟΕΛ, ο Σούσιτς στο δεξί άκρο και ο Γουίλερ στο αριστερό, ιδιαίτερα ο δεύτερος. «Δεινοπάθησαν» αλλά άντεξαν και απέφυγαν το σοβαρό λάθος.

Το πολύ θετικό για τον ΑΠΟΕΛ είναι ότι, κόντρα σε έναν πολύ ποιοτικό και δυνατό αντίπαλο που πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση παίζοντας με ενθουσιασμό για το νέο του «σπίτι» και παρά τα πολλά σοβαρά προβλήματα, όχι μόνο δεν ηττήθηκε αλλά πάλεψε, με αντεπιθέσεις, για να φύγει νικητής. Και θα είχε την ευκαιρία να το πετύχει εάν ο διαιτητής καταλόγιζε πέναλτι στη ανατροπή του Σατσιά μέσα στην περιοχή στις καθυστερήσεις.