Μια Τσικνοπέμπτη…εφιαλτική (vid)

Πλήρωσε τα πολλά του αμυντικά λάθη ο ΑΠΟΕΛ

Την ήττα με 0-3 γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ από την Βασιλεία για το 1ο σκέλος της φάσης των 32 του Europa League με τους Ελβετούς να είναι πολύ καλύτεροι και χάρις τα γκολ των Πετρέτα, Στόκερ, Καμπράλ να παίρνουν μια άνετη νίκη και τους «γαλαζοκίτρινους» να συνεχίζουν μόνο με θαύμα στην διοργάνωση.

Α’ Ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ να είναι αρκετά εκδηλωτικός.

Πρώτη αξιόλογη φάση ήταν στο 9’ με τον Τάμαρι ο οποίος είδε λίγο εκτός τον τερματοφύλακα των Ελβετών και με σουτ κάτω από το κέντρο επιχείρησε να βάλει μια γκολάρα, αλλά ήταν άστοχο. Στο 16’ η Βασιλεία άνοιξε το σκορ με τον Πετρέτα ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ έκανε το 0-1.

Στο 25ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία μετά το 0-1, με τον Μάτιτς ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Τάμαρι εντός περιοχής αλλά το σουτ που έκανε πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Λίγα λεπτά ο Μπέλετς πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά που έγινε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 39’ ο Καμπράλ επωφελήθηκε από τα λάθη του ΑΠΟΕΛ στην άμυνα του και έκανε το σουτ, αλλά έσωσε ο Μπέλετς με τα πόδια.

Β’ Ημίχρονο

Η Βασιλεία ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και είχε δυο καλές στιγμές που όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Στο 53΄ όμως οι Ελβετοί βγήκαν στην αντεπίθεση με την μπάλα να καταλήγει στον Στόκερ που έκανε με πλασέ το 0-2.

Στο 62’ ο Χαλένιους επιχείρησε μακρινό σουτ, η μπάλα όμως κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στιγμές μετά, ήταν η σειρά του Τάμαρι να δοκιμάσει το πόδι του, η μπάλα όμως πέρασε εκτός.

Στο 66’ η Βασιλεία βρήκε και τρίτο γκολ στο ματς με τον Καμπράλ που έκανε το σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον Μπέλετς για το 0-3, κάνοντας πολύ απλά τα πράγματα για την ομάδα του. Στο 82’ ο Χαλένιους έκανε το σουτ από κοντινή απόσταση, η μπάλα πέρασε πολύ μακριά από την εστία.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η Βασιλεία πήρε ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα ενόψει επαναληπτικού.

Διακρίθηκαν: Πολύ καλή γενική παρουσία από τους Ελβετούς, έκαναν τα βασικά και πήραν μια μεγάλη νίκη. Από πλευράς ΑΠΟΕΛ μόνο οι Τάμαρι και Μπέλετς παρουσίασαν πρόσωπο ανάλογο με τα όσα απαιτούνταν σε ένα τέτοιο ματς.

Απογοήτευσαν: Η γενικότερη εικόνα του ΑΠΟΕΛ αλλά και ο Ουζουνίδης που έκανε πολλές αλχημείες σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου (Γουίλερ 81'), Μιχαήλοβιτς, Γένσεν, Άλεφ, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (Γιάκολις 70'), Τάμαρι, Πάβλοβιτς (Χαλένιους 56')

Βασιλεία: Όμλιν, Κόμερτ, Βίντμερ, Αλντερέτε, Κάμπο, Στόκερ, Ριβέρος, Φρέι (Μπουνζάκου 85'), Πετρέτα (Πουλούλου  80'), Ξάκα, Καμπράλ (Αντεμί 74')

Σκόρερς: -/ Πετρέτα, Στόκερ, Καμπράλ

Κίτρινες Κάρτες:  Πάβλοβιτς /-