Κουλούρια..

Σ' ένα παιγνίδι μη ποιοτικό ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση πήραν ισοπαλία που μοιάζει με αυτό που λέμε… μήτε κρύο μήτε ζέστη

Στο 0-0 έμειναν ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση στο ΓΣΠ στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Λίγες οι φάσεις στο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη και έτσι να παίρνουν εν τέλει από έναν βαθμό. Με την ισοπαλία αυτή οι φιλοξενούμενοι πηγαίνουν στους 40 βαθμούς, ενώ από την άλλη οι γαλαζοκίτρινοι στους 24.

Α’ Ημίχρονο

Ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι η Ανόρθωση και είχε την κατοχή. Μετά το πεντάλεπτο όμως ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε πιο ψηλά και με καλή κυκλοφορία άρχισε να γίνεται απειλητικό για την εστία του Λόρια.

Στο 12ο λεπτό είδαμε την πρώτη φάση στο ντέρμπι, για τους γηπεδούχους με την πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Λουντέμο, με την μπάλα να περνάει για πολύ λίγο εκτός. Στο 31’ ήταν η σειρά του Εφραίμ να εκτελέσει φάουλ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 37’ η Ανόρθωση έφτασε κοντά στο γκολ. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα του Καλτσά, ο Ουζόχο έδιωξε, η μπάλα χτύπησε στον Μίχα και έφυγε έξω.

Στο 42’ ο Λόρια πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε πλασέ του Εφραίμ στην κίνηση μετά την σέντρα που έβγαλε ο Εντογκαλά.

Β’ Ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με πρώτη καλή στιγμή ένα σουτ του Κβιλιτάια στο 50’ το οποίο δεν ανησύχησε την εστία του Ουζόχο. Στο 72’ πήγε να απειλήσει ο ΑΠΟΕΛ, όμως δεν μπόρεσε ο Εφραίμ να κατεβάσει καλά την μπάλα μετά από σέντρα του Γκάρνερ.

Στο 79’ ο ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι για παράβαση του Κορέια στον Ενσούε, ωστόσο δόθηκε επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης, μετά από εξέταση της φάσης στο VAR.

Στο 85ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία καθώς το σουτ του Ελουντού βρήκε στο δοκάρι. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Γουίλερ, Ενσούε, Αρτούρ, Σιέλης, Λουντέμο, Σατσιάς (Γκάρνερ 61'), Ζαχίντ, Εφραίμ (Ντε Βινσέντι 73'), Ντονγκαλά (Ανουάρ 87'), Μπεν Σαχάρ (Μπερν 61')

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορέια, Κ.Αρτυματάς, Χούσμπαουερ, Μίχα (Ελουντού  62'), Μπουσουλάτζιτς, Καλτσάς (Χριστοφή 62'), Κβιλιτάια