Ξανά στον πόντο (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ λύγισε τον Ακρίτα με 2-0 και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στον ένα βαθμό

Θεόδωρος Τσιολάκης

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε το ΑΠΟΕΛ με 2-0 κόντρα στον Ακρίτα στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς μπορεί να δυσκολεύτηκε να διασπάσει την άμυνα της παφίτικης ομάδας στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο ημίχρονο στο 60’ ο Κβιλιτάια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0 και στο 64’ ο Δώνης που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Έτσι οι «γαλαζοκίτρινοι» με αυτή τη νίκη ανέβηκαν στην 2η θέση της βαθμολογίας, στους 46 βαθμούς και μόλις έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος το ΑΠΟΕΛ μπήκε αρκετά δυνατά και προσπάθησε να περάσει το δικό του ρυθμό μέσα στο παιχνίδι. Μόλις στο 3ο λεπτό η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έχασε τεράστια ευκαιρία μετά από κόρνερ, ο Κβιλιτάια με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι, ενώ ο Ντάλσιο από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Το ΑΠΟΕΛ γενικότερα στα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο μέσα στο γήπεδο, κρατούσε μπάλα και έψαχνε να βρει το γκολ, ενώ σε καμία στιγμή δεν ένιωσε απειλεί από τον αντίπαλο, με τον Ακρίτα να αδυνατεί να φτιάξει ευκαιρία απέναντι στην εστία του Μπέλετς.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κρατούσαν μπάλα, έλεγχαν το παιχνίδι, όμως δεν κατάφερναν να απειλήσουν με ευκολία την εστία του Περντρέου. Ο Ακρίτας είχε ένα συγκεκριμένο πλάνο άμυνας, χωρίς να το αλλάζει ούτε στιγμή στο πρώτο μέρος και τα πήγε αρκετά καλά, περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο, ενώ προσπάθησε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις, χωρίς να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους το ΑΠΟΕΛ άσκησε μεγάλη πίεση για να πετύχει ένα γκολ, όμως ο Ακρίτας κατάφερε να αμυνθεί καλά και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν πανομοιότυπη με τον ΑΠΟΕΛ να συνεχίζει να πατά καλύτερα και να πιέζει ψηλά τον αντίπαλο για ένα γκολ. Μπορεί στα πρώτα λεπτά να μην κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα του Ακρίτα ο ΑΠΟΕΛ, όμως στο 59’ κέρδισε πέναλτι μέσω του ΒΑΡ και στο 60’ ο Κβιλιτάια από τα έντεκα βήματα έκανε το 1-0 για τους «γαλαζοκίτρινους».

Από εκεί και πέρα ο Ακρίτας ήταν επηρεασμένος από το γκολ που δέχτηκε και στο 63’ το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να φτάσει σε δεύτερο γκολ, μετά την μαγική πάσα του Δώνη στον Κβιλιτάια, ο τελευταίος σε πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα έξω.

Όμως ένα λεπτό μετά ο Δώνης το πήρε πάνω του, πήρε την μπάλα μπήκε μέσα στην περιοχή και με εύστοχο πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα του, αλλά τραυματίστηκε στην προσπάθεια του και αποχώρησε άμεσα από το παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα ο Ακρίτας δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση μέσα στο παιχνίδι, με τον ΑΠΟΕΛ να ελέγχει πλήρως το ματς, δείχνοντας χαρακτήρα μεγάλης ομάδας, καθώς διαχειρίστηκε πολύ καλά το υπέρ του 2-0, ενώ είχε και δοκάρι στο 90’ με τον Εφραίμ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν τυπικής διάρκειας, η ομάδα του Μιλόγεβιτς διατήρησε το υπέρ της 2-0 και πήρε μια σημαντική νίκη που την ανέβασε στην 2η θέση της βαθμολογίας, στους 46 βαθμούς και μόλις έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ.