ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ: Βραζιλιάνικος... φιλικός συμβιβασμός!

Αναδείχθηκαν ισόπαλες σε φιλικό στο ΓΣΠ οι δύο ομάδες

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ συμβιβάστηκαν στο 1-1 σε φιλικό το οποίο πραγματοποιήθηκε στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων.

Το αποτέλεσμα καθορίστηκε από δύο Βραζιλιάνους. Ο Βινίσιους άνοιξε το σκορ με ωραίο γκολ στο 20' για τον ΑΠΟΕΛ, ενώ η ΑΕΚ ισοφάρισε στην επανάληψη με τον Τιάγκο, επίσης με όμορφο τέρμα σε δημιουργία και εκτέλεση (77').

Πολύ καλός ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη άλλαξε ολόκληρη η ομάδα, πήραν χρόνο όλοι οι διαθέσιμοι παίκτες. Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε ανεβασμένη κυρίως στο δεύτερο μισό του β' ημιχρόνου, κυνήγησε την ισοφάριση και τα κατάφερε.

Η παρουσία αρκετών νέων αποκτημάτων εκατέρωθεν, αποτέλεσε «μαγνήτη» για τους οπαδούς των δύο ομάδων, οι οποίοι ευελπιστούν ότι οι κινήσεις που έγιναν θα αποδειχθούν στην πράξη ικανές να επαναφέρουν την ομάδα τους σε τροχιά… διάκρισης.

Όπως ανακοίνωσε ο ΑΠΟΕΛ η πρόβα τζενεράλε για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος θα γίνει με αντίπαλο τον Απόλλωνα στις 14 Αυγούστου, ενώ θα προηγηθούν το φιλικό με τον Παναθηναϊκό στις 10 του μήνα στην Αθήνα.

Η ΑΕΚ Λάρνακας ενημέρωσε πρόσφατα ότι μετά και την οριστικοποίηση του προγράμματος της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, αποφασίστηκε ότι το τελευταίο φιλικό προετοιμασίας με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Λευκωσίας θα πραγματοποιηθεί τελικά την Παρασκευή (13/08, 19:00) στην Αρένα και όχι την Κυριακή (15/08, 19:00) που είχε αρχικά ανακοινωθεί.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο (46' Μιχαήλ), Τσεμπάκ (46' Καρώ), Βινίσιους (64' Πολυκάρπου), Σάντος (46' Νταουσβίλι), Σαμπάλα (46' Γουίλερ), Εφραίμ (46' Εντονγκαλά), Λουντέμο (46' Μπερν), Ντε Βινσέντι (46' Βρόντης / 83' Κούτσακος), Οκριασβίλι (38' Θεοδώρου), Ντανίλο (64' Τσουτσούκη), Κβιλιτάια (46' Κατσαντώνης).

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Μαρτίνεθ, Χριστοφόρου (46' Τάντι), Μιλίσεβιτς, Λουίς Γκουστάβο, Γκαρθία, Φερνάντεθ, Μάμας (46' Ναούμ), Αναστασίου, Τιάγκο (82' Μακρής), Ακοράν (79' Σιαθάς), Ντάρμπισαϊαρ (79' Ρόμο).

Γήπεδο: ΓΣΠ.

Σκόρερ: 20' Βινίσιους / 77' Τιάγκο.

Κίτρινες: Κατσαντώνης, Νταουσβίλι / Ντάρμπισαϊαρ, Φερνάντεθ.

Αποβολές: -/-.

Διαιτητής: Ροβέρτος Κώστα.

Boηθοί: Σάββας Κανάρης, Λάμπρος Λάμπρου.

Tέταρτος: Χαράλαμπος Παπουής.

ΤΟ LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

1' ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ!

12' Πρώτη καλή στιγμή. Μετά από ατομική ενέργεια του Σαμπάλα από αριστερά και σουτ με το δεξί, η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

14' Πρώτη τελική και για την ΑΕΚ. Ο Ακοράν έκανε το σουτ, αλλά ο Ουζόχο μάζεψε εύκολα.

20' ΓΚΟΛ Ο ΑΠΟΕΛ! O Κβιλιτάια από δεξιά έδωσε ωραία στον Ντανίλο ο οποίος έχασε το κοντρόλ και μετά από λανθασμένη απομάκρυνση της μπάλας, ο Βινίσιους με ωραίο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ.

25' Διάλειμμα για να δροσιστούν οι παίκτες!

27' Επανέναρξη.

28' Εξαιρετική προσπάθεια και σουτ του Οκριασβίλι από αριστερά, ο Μαρτίνεθ πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση.

30' Πολύ καλό συρτό σουτ του Κβιλιτάια εκτός περιοχής, η μπάλα μόλις έξω από το δεξί δοκάρι.

35' Μετά από σέντρα από δεξιά, ο Ντάρμπισαϊαρ με κεφαλιά απείλησε, αλλά ο Ουζόχο μάζεψε σχετικά εύκολα.

38' Ο Οκριασβίλι αποχώρησε προληπτικά λόγω ενοχλήσεων και τη θέση του πήρε ο Θεοδώρου.

45' ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

46' ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ.

46′ Οκτώ αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ. Μιχαήλ, Νταουσβίλι, Εντονγκαλά, Καρώ, Βρόντης, Γουίλερ, Μπερν και Κατσαντώντης πέρασαν εντός αγωνιστικού χώρου.

46′ Ναούμ αντί Μάμα και Τάντι αντί Χριστοφόρου για την ΑΕΚ.

53′ Σουτ του Αναστασίου, κόντραρε στον Νταουσβίλι και έφυγε σε κόρνερ.

64' Πολυκάρπου στη θέση του Βινίσιους και Τσουτσούκη στη θέση του Ντανίλο.

67′ Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Τιάγκο από το ύψος του πέναλτι και μόνος έκανε το σουτ στην κίνηση, μετά τη σέντρα του Φερνάντεθ, μπλόκαρε ο Μιχαήλ.

68' Διάλειμμα για να δρισιτούν οι παίκτες.

70' Επανέναρξη.

77' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Τιάγκο με πλασέ μετά από ασίστ του Ντάρμπισαϊαρ, ισοφάρισε σε 1-1.

79′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ, Σιαθάς και Ρομό στις θέσεις των Ακοράν και Ντάρμπισαϊρ.

82' Γύρισμα του Γκαρσία, μόνος από το ύψος της περιοχής ο Τιάγκο αστόχησε.

82' Ο Μακρής στη θέση του Τιάγκο.

83' Αλλαγή στην αλλαγή, Κούτσακος αντί Βρόντη.