ΑΠΟΕΛ: Αδίκησαν τον εαυτό τους

Είναι πολλά ακόμα αυτά που θα πρέπει ν’ αλλάξουν προκειμένου η ομάδα να μπει σε σταθερά ανοδική πορεία

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Η εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Πάφο αποτελεί «πισωγύρισμα» για τον ΑΠΟΕΛ. Χάθηκε η ευκαιρία για μια πολύ σημαντική νίκη, σε ένα κομβικής σημασίας αγώνα.

Ο τρόπος και ο χρόνος που ήρθε η ισοφάριση «πλήγωσαν» τους «γαλαζοκίτρινους» οι οποίοι με μια στιγμιαία αδράνεια, έχασαν δύο πολύτιμους βαθμούς και αδίκησαν τον εαυτό τους για την καλή προσπάθεια τους παρά τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα.

Δεν ήταν καλή η διαχείριση του παιχνιδιού στα τελευταία λεπτά όταν ο ΑΠΟΕΛ πήρε το προβάδισμα στο 78’. Σε αυτό έχει ευθύνη και ο Σωφρόνης Αυγουστή αλλά κυρίως οι παίκτες του με πρώτο τον Σκουφέτ ο οποίος δεν αντέδρασε σωστά στο πρώτο σουτ που έγινε προς την εστία του!

Είναι αλήθεια ότι έγινε μια μεγάλη προσπάθεια και καλή δουλειά από τον Σωφρόνη Αυγουστή και το επιτελείο του. Ωστόσο είναι πολλά ακόμα αυτά που θα πρέπει ν’ αλλάξουν και να γίνουν προκειμένου ο ΑΠΟΕΛ να μπει σε σταθερά ανοδική πορεία και να υλοποιήσει τον κύριο στόχο για μια θέση στην εξάδα και εξασφάλιση «εισιτηρίου» για συμμετοχή του σε μια από τις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Άποψη μας είναι ότι θα πρέπει να ενισχυθεί ουσιαστικά στη Χειμερινή μεταγραφική περίοδο σε κάποιες θέσεις στις οποίες διαπιστώθηκαν αδυναμίες και στις τρεις γραμμές κυρίως όμως μεσοαμυντικά.

Επόμενος αντίπαλος των «γαλαζοκιτρίνων» ο συμπολίτης τους Ολυμπιακός την ερχόμενη Κυριακή στις 19:00. Είναι ένα άλλο επίσης πολύ σημαντικό παιχνίδι για μια θέση στην πρώτη εξάδα.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή θα έχει στην διάθεση του τους Σόουζα και Οκριασβίλι οι οποίοι εξέτισαν τις ποινές τους. Δεν θα έχει όμως πάλι τον Κβιλιτάια αλλά και τον Σάβιτς, ο οποίος θα εκτίσει την ποινή των τριών κιτρίνων καρτών που συμπλήρωσε κόντρα στην Πάφο. Αμφίβολη η συμμετοχή του Τσεπάκ.