Από τον Καύκασο βλέπει... Γάνδη (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε με 2-0 από την έδρα της Ντίλα Γκόρι και είναι αγκαλιά με την πρόκριση

Έκανε την δουλειά του το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 2-0 της Ντίλα Γκόρι μέσα στην Τιφλίδα. Η ομάδα του Σα Πίντο χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της και απέκτησε τον πρώτο λόγο για πρόκριση στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Κρέσπο 45’ και Εφραίμ 64’.

Α’ ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση στην Τιφλίδα το ΑΠΟΕΛ που μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα έχασε την πρώτη του καλή φάση. Ο Σούσιτς με σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Κβιλιτάια ο οποίος πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα έξω.

Στη συνέχεια οι Γεωργιανοί ισορρόπησαν και έλεγξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης με την ομάδα του Σα Πίντο να μην μπορεί να γίνει απειλητική.

Η Ντίλα Γκόρι απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 22’ με την απευθείας εκτέλεση του Τσιτεϊσβίλι να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

Δέκα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ με τον Τσιτεϊσβίλι και πάλι να αναλαμβάνει την εκτέλεση φάουλ σε καλό σημείο και να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Κόντρα στην ροή του αγώνα και στην εκπνοή του ημίχρονο οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Κρέσπο! Ο Κβιλιτάια εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα της Ντίλα Γκόρι, έκανε το ψαλιδάκι με τον Κουτσερένκο να αποκρούει εξ επαφής και τον Κρέσπο να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει.

Έτσι το ΑΠΟΕΛ πήρε το ζητούμενο στο τελευταίο λεπτό του πρώτου 45λεπτου και πήγε με σημαντικό προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Β’ ημίχρονο

Με το ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο στην Τιφλίδα.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η ομάδα της Γεωργίας έχασε καλή φάση στο 52’ με τον Παρουλάβα να συγκλίνει από τα δεξιά, να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Μπέλετς να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια

Ακολούθως ο Σα Πίντο προέβη σε τριπλή αλλαγή ρίχνοντας στο ματς τους Εφραίμ, Βιγιαφάνες και Γουίλσον αντί των Μαρκίνιος, Σαρφό και Φετφατζίδη.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «γαλαζοκίτρινοι» άλλαξαν πρόσωπο και κυριάρχησαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 62ο λεπτό η ομάδα της Λευκωσίας έχασε μεγάλη φάση για να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Μετά από εξαιρετική συνεργασία ο Βιγιαφάνες έδωσε στον Ντάλσιο ο οποίος από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ με τον πορτιέρο της Ντίλα Γκόρι να μαζεύει όπως όπως.

Δύο λεπτά μετά όμως μίλησε… ο Εφραίμ! Με μια ωραία εκτέλεση φάουλ από τα 25 περίπου μέτρα, ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κουτσερένκο για να γράψει το 2-0.

Έχοντας σημαντικό προβάδισμά, οι «γαλαζοκίτρινοι» έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία.

Με την Ντίλα Γκόρι να ρισκάρει και να βγάζει αρκετούς παίκτες μπροστά, το ΑΠΟΕΛ έγινε ακόμα πιο απειλητικό και στο 75’ ο Γουίλσον με σουτ έκτος περιοχής έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στο 87’ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους Γεωργιανούς αφού ο Άλεφ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα μετά από φάουλ στον Βιγιαφάνες ο οποίος έβγαινε μόνος απέναντι από τον πορτιέρο της Ντίλα Γκόρι.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του Σα Πίντο ροκάνισε τον χρόνο και έτσι πήρε μια σημαντική νίκη που καλείται να διαχειριστεί στον επαναληπτικό του ΓΣΠ για να πάρει το εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Ντίλα Γκόρι (Demchenko): Κουτσερένκο, Τσιτεϊσβίλι, Τζοτσενίτζε, Ετού, Βάντερσον, Σάντος, Παρουλάβα, Βίκτορ, Γκομίς (85' Μαζουακάλι), Γκέιλ, Κόβταλιουκ.

ΑΠΟΕΛ (Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο (46' Πέτροβιτς), Ντβάλι, Τσεπάκ, Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο, Σαρφό (58' Βιγιαφάνες), Μαρκίνιος (58' Εφραίμ), Φετφατζίδης (58' Γουίλσον), Κβιλιτάια (74' Τομανέ).

Σκόρερ: - / 45' Κρέσπο, 64' Εφραίμ

Κίτρινες: 63' Εντού / 31' Κρέσπο, 54' Κονσταντίνοφ

Κόκκινες: 87' Άλεφ / -

Διαιτητής: Γιάσμιν Σάμποτιτς (Λουξεμβούργο)