Από μηχανής θεός... ο Καρώ!

Με το γκολ του Κύπριου αμυντικού στο 90+6', το ΑΠΟΕΛ πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο επικρατώντας με 1-2 της ΑΕΚ

Μεγάλο «διπλό» στις καθυστερήσεις για το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε της ΑΕΚ στη Λάρνακα με 1-2. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο μεγαλύτερο του διάστημα αλλά οι γαλαζοκίτρινοι είχαν τον τελευταίο λόγο στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Φαράζ 43’, Ζαμπάλα 62’ και Καρώ 90+6.

Α’ Ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας και το ΑΠΟΕΛ να είναι καλά κλειστό στο δικό του μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο λεπτό με τον Κβιλιτάια να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Λεάλ.

Τέσσερα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απάντησαν με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λέδες που αιφνιδίασε τον Σκουφέτ ο οποίος έδιωξε την μπάλα εκ νέου σε κόρνερ.

Σιγά-σιγά οι γαλαζοκίτρινοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, βγήκαν μπροστά με αξιώσεις αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν την μεγάλη ευκαιρία.

Στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βασίλης Δημητρίου υπέδειξε πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ για χέρι του Γκονζάλεθ που στη συνέχεια ακύρωσε μετά από παρέμβαση του VAR. Ωστόσο η φάση δεν ήταν ξεκάθαρη και σίγουρα θα είναι μία φάση που θα συζητηθεί.

Στη συνέχεια του αγώνα η Λαρνακιώτικη ομάδα βγήκε μπροστά, πίεσε το ΑΠΟΕΛ και στο 43ο λεπτό μετά από ωραία σέντρα του Εγγλέζου, ο Φαράζ ήταν αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ. Έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Β’ Ημίχρονο

Με αλλαγή του βασικού τερματοφύλακα ξεκίνησε το Β’ μέρος για το ΑΠΟΕΛ αφού ο Σκουφέτ αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και στην θέση του πέρασε ο Μιχαήλ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το Β’ ημίχρονο για να ψάξουν το γρήγορο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή στο β' μέρος ήρθε στο 57’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νατέλ που απέκρουσε σταθερά ο Λεάλ. 2 λεπτά μετά η ΑΕΚ απάντησε με τον Τρισκόφσκι να κάνει το σουτ στην κίνηση και τον Μιχαήλ να αποκρούει εξαιρετικά.

Στο 64ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έφερε στα ίσα το παιχνίδι με τον Ζαμπάλα να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του Εγγλέζου, βρέθηκε απέναντι από τον Λεάλ και έγραψε το 1-1.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ΑΕΚ να πιέζει και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 74’ για να βρεθεί μπροστά στο σκορ με τον Φαράζ να βγαίνει απέναντι από τον Μιχαήλ και τον τελευταίο να σώζει υπέροχα.

Στο 87ο λεπτό τα δεδομένα άλλαξαν με το ΑΠΟΕΛ να μένει με 10 παίκτες μετά από σκληρό φάουλ του Μάγκλιτσα πάνω στον Γκασπάρ.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία  με τους Ακοράν και Τρισκόφσκι να μην μπορούν να νικήσουν τον πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το 1-1 θα είναι και το αποτέλεσμα, ο Καρώ στο 90 + 6’ σαν... από μηχανής θεός κέρδισε την κεφαλιά στην εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Λεάλ, Γκονζάλεθ (Μάμμας 83'), Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου (70' Τάντι), Ροσάλες, Λέδες, Άλτμαν (Ακοράν 62'), Εσπινόσα, Φαράζ (Γκασπάρ 83'), Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊρ (Ρομό 62').

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ (Μιχαήλ 46'), Καρώ, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Πέδρο, Σόουζα, Σατσιάς, Οκριασβίλι (Εφραίμ 83'), Θεοδώρου (Μάγκλιτσα 46'), Νατέλ (Έσσελινκ 90'), Κβιλιτάια.

Σκόρερ: 43' Φαράζ / 62' Ζαμπάλα, 90+6' Καρώ

Κίτρινες: 51' Εγγλέζου, 55' Γκονζάλεθ / 45+3' Καρώ, 45' Σατσιάς

Κόκκινες: - / 88' Μάγκλιτσα

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου