«Καθάρισαν» οι… αρχηγοί (vid)

Με τα γκολ των Κρέσπο και Εφραίμ ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα

Επιστροφή στις νίκες για το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε του Ακρίτα Χλώρακας με 2-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης». Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς χωρίς να παρουσιάσει για ακόμη μια φορά υψηλά στάνταρ απόδοσης πήρε το ζητούμενο και τώρα επικεντρώνεται στο επερχόμενο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΓΣΠ. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Κρέσπο 27’, Άμπραχαμ 70’ και Εφραίμ 78’.

Α’ ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Πάφο με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας και τους γηπεδούχους να περιμένουν στο δικό τους μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε για την ομάδα του Μιλόγεβιτς στο 8’, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Περντρέου.

Στο 21ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» ζευγάρωσαν τις ευκαιρίες τους με τον Σούσιτς να παίρνει την κεφαλιά από τη σέντρα του Εφραίμ και τον Περντρέου να ελέγχει σταθερά.

Την λύση για την ομάδα της Λευκωσίας ήρθε να δώσει ο Κρέσπο στο 27’! Ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Ακρίτα μετά από κόρνερ και βρισκόμενος στο δεύτερο δοκάρι έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετή ένταση και δυνατές μονομαχίες που δεν επέτρεψαν στην αναμέτρηση να πάρει γρήγορο ρυθμό.

Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του 45λεπτου το ΑΠΟΕΛ απείλησε και πάλι με τον Κβιλιτάια να κατεβάζει την μπάλα μέσα στη περιοχή, να δίνει στον Μπλουμ ο οποίος έκανε απευθείας το σουτ, με τον Περντρέου να λέει όχι.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους γαλαζοκίτρινους να έχουν το προβάδισμα.

Β’ Ημίχρονο

Ισορροπημένα ξεκίνησε το Β’ μέρος στη Πάφο με τον Ακρίτα να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο για να φέρει στα ίσα το ματς.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 54’, με τον Σέχιτς να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Γαβριήλ να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χριστοδούλου.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» απάντησαν στο 65’ με τον νεοεισελθόντα Δώνη να ελευθερώνεται υπέροχα από τα δεξιά, να κάνει το σουτ και τον Περντρέου να αποκρούει σε κόρνερ.

Κόντρα στην ροή του αγώνα στο 70ο λεπτό, σε μια ασυνεννοησία μεταξύ Νταουσβίλι και Χριστοδούλου, ο πρώτος ανέτρεψε τον Αραούχο μέσα στη περιοχή με τον διαιτητή του αγώνα να υποδεικνύει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άμπραχαμ ο οποιος ήταν εύστοχος και ισοφάρισε για την ομάδα του!

Οκτώ λεπτά μετά όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και πήραν ξανά προβάδισμα στο ματς με το διαγώνιο σουτ του Εφραίμ να καταλήγει στα δίκτυα του Περντρέου!

Στο 81’ η ομάδα του Μπαντία λίγο έλειψε να ισοφαρίσει για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση! Ο Ραμίρες βγήκε απέναντι από τον Χριστοδούλου με τον πρώτο να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι της εστίας του ΑΠΟΕΛ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σαρφό ανατράπηκε από τον Ραμίρες μέσα στη περιοχή με τον Κβιλιτάια να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και τον Περντρέου να αποκρούει!

Έτσι το ΑΠΟΕΛ έφυγε από την Πάφο με το «διπλό».

Ακρίτας Χλώρακας (Μπαντία): Περντρέου, Άμπραχαμ, Εράσο, Δημοσθένους (66' Ραμίρες), Μπερνάρντι (32' Κόρατς), Γαβριήλ (85' Φουριέλ), Σέχιτς, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πικής, Αραούχο.

Σκόρερ: 70' Άμπραχαμ / 27' Κρέσπο , 78' Εφραίμ

Κίτρινες: 6' Σαραβάνια, 45' Γαβριήλ17' Καρώ, 41' Μπλουμ, 45' Νταουσβίλι

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης