Αγχωτικό διπλό… και pole position (vid)

Με γκολ του Κοσταντίνοφ, ο ΑΠΟΕΛ έφυγε με όλους τους βαθμούς από την έδρα της Δόξας (1-0)

Και επίσημα στα πλέι οφ... από την κορυφή για το ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 1-0 της Δόξας στην Περιστερώνα, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Το σύνολο του Σα Πίντο δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στη μαχητική Δόξα, όμως με γκολ του Κονσταντίνοφ στο 62ο λεπτό έφυγε με το διπλό.

Έτσι το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 59 βαθμούς και ξεκινά την β’ φάση από την 1η θέση, ενώ η Δόξα παραμένει στον... πάτο με 12.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να βάζει πίεση και να ψάχνει το γρήγορο γκολ. Μόλις στο 2ο λεπτό χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους» με τον Βιγιαφάνες να αστοχεί από κοντινή απόσταση. Από την πλευρά της η Δόξα έδως εέμφαση στον αμυντικό τομέσα και δοκίμασε να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς βρισκόταν κυρίως πίσω από τη μεσαία γραμμή και έδινε χώρο στο σύνολο του Σα Πίντο, ενώ κατάφερε να απειλήσει στο 7ο λεπτό με μια σέντρα του Ναμπί που πέρασε δίπλα από τας δοκάρια του Μπέλετς.

Το σκηνικό μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο δεν άλλαξε, με το ΑΠΟΕΛ να πιέζει και να περιτριγυρίζει την περιοχή της Δόξας, χωρίς ωστόσο να έχει κάποιο σουτ προς την εστία του Κυριάκου. Ο Σα Πίντο ζητούσε από τους ποδοσφαιριστές του να είναι πιο ήρεμοι, καθώς με καθαρό μυαλό θα έπαιρναν σωστές αποφάσεις για να διασπάσουν την άμυνα της Δόξας.

Στο 23ο λεπτό αποχώρησε από το παιχνίδι ο Κρέσπο, ο οποίος πήρε θέση στην ενδεκάδα μετά από ένα ολόκληρο γύρο πρωταθλήματος. Άτυχος ο Ισπανός πουα αντικαταστάθηκε από τον Σατσιά.

Το ΑΠΟΕΛ απέιλησε με ένα δυνατό σουτ του Μεχρί εκτός περιοχής στο 29ο λεπτό, το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ και ο Ντβάλι δοκίμασε το πόδι του στο 45ο λεπτό με τον Κυριάκου να σώζει. Πέρα από αυτό όμως, παρά το ότι κρατούσε μπάλα δεν μπορούσε φτιάξει τελικές προσπάθειες από τις προϋποθέσεις που είχε.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς είχε την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Σε αντεπίθεση της προσφυγικής ομάδα ο Χάνι έφυγε μόνος έκανε την προσποίηση στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ και ένα δυνατό σουτ που κατέληξε στην οριζόντια δοκό του Μπέλετς.

Η Δόξα ήταν καλά οργανωμένη στα μετόπισθεν, κατάφερε να κρατήσει το ΑΠΟΕΛ σχετικά μακριά από την εστία της, έτσι οι δύο ομα΄δες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους το σκηνικό δεν άλλαξε, με το ΑΠΟΕΛ να κρατά μπάλα, αλλά να μη μπορεί να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνο. Η Δόξα πρόσεχε στην άμυνα και όταν της δινόταν η ευκαιρία προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνη στην αντεπίθεση.

Το σύνολο του Σα Πίντο συνέχισε να πατά περιοχή αλλά να μη μπορεί να τελειώσει φάσεις, αφού πολλές φορές έκανε λάθος επιλογή στην τελευταία φάση.

Η Δόξα είχε άλλη μια καλή φάση με τον Ναμπί στο 61ο λεπτό, ο ποδοσφαιριστής πάτησε περιοχή και μετά την από προσποίηση έκανε και την τελική προσπάθεια έστειλε όμως τη μπάλα έξω.

Στο 62ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ βρήκε την λύση με τον Κονσταντίνοφ να χρίζεται σκόρερ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ, ο Κονσταντίνοφ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Ντβάλι και κατέληξε στα δίχτυα. Το γκολ φαίνεται να στην συνέχεια κυκλοφορούσε πιο άνετακα τη μπάλα, ενώ ο Εφραίμ πλησιάσε με δυνατό σουτ εκτός περιοχής στο 2-0 στο 70’, έσωσε όμως ο Κυριάκου.

Το παιχνίδι άνοιξε στα τελευταία λεπτά με την Δόξα να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση δημιουργώντας προϋποθέσεις, χωρίς να ανησυχήσει όμως τον Μπέλετς.

Το ΑΠΟΕΛ έχοντας και το υπέρ του προβάδισμα, προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να γίνει επικύνδηνο κυρίως μέσω γρήγορων αντεπιθέσεων. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα, με την ομάδα της πρωτέυουσας να παίρνει ένα πολύ σημαντικό διπλό.

Δόξα: Κυριάκου, Τάντι, Φοφανά (86' Σκόγκλουντ), Τρούγιτς (86' Κυριάκου), Τραϊτσέφσκι (75' Κυριάκου), Ναμπί, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Προβιδάκης (75' Μέσκα), Πούριτς, Χάνι (58' Ασάντε).

Στον πάγκο: Δημοσθένους, Σκόγκλουντ, Κυριάκου Ε., Κυριάκου Χ., Μοάνγκνα, Ασάντε

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Γιέφτε, Βιγιαφάνιες (58' Εφραίμ), Κβιλιτάια (81' Κβιλιτάια) , Κρέσπο (23' Σατσιάς), Σούσιτς, Μαρκίνιος (46' Εντονγκαλά), Κονσταντίνοφ, Μεχρί, Δώνης (58' Τομανέ).

Στον πάγκο: Κίττος, Σιπριάνο, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Μαιόλι, Σατσιάς, Ντάλσιο, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Ντογκαλά.

Σκόρερ: -/62' Κονσταντίνοφ

Κίτρινες: 64' Τρούγιτς/-