Βαρωσιώτικο πάρτι στη Λευκωσία… χαμός στο πρωτάθλημα! (vid)

Η μαχητική και αποδεκατισμένη Ανόρθωση πήρε τεράστιο διπλό απέναντι στον ΑΠΟΕΛ

Τεράστιο «διπλό» της Ανόρθωσης που επικράτησε με 0-2 του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ. Κατώτερος των περιστάσεων η ομάδα της Λευκωσίας που με αυτή την ήττα είδε την διαφορά από την ΑΕΚ να μειώνεται στον ένα βαθμό.

Α' Μέρος

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο ΓΣΠ ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τον ρυθμό τους.

Στην πρώτη τελική της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κορέια από αριστερά έδωσε τη πάσα στον Φερέιρα που με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Μπέλετς και έγραψε το 0-1.

Το γκολ αιφνιδίασε τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ που προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά μέχρι και το πρώτο δεκαπεντάλεπτο δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα.

Στο 17ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν τη πρώτη μεγάλη τους ευκαιρία με τον Βιτάλ να φεύγει απέναντι από τον Αρμπολέδα αλλά ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης απέκρουσε.

Στο 26ο λεπτό ήταν η σειρά του Μαρκίνιος να απειλήσει με ωραία ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του δεν ανησύχησε τον Αρμπολέδα.

Το ΑΠΟΕΛ άρχισε να πιέζει περισσότερο στα επόμενα λεπτά και στο 34ο λεπτό πλησίασε στην ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του Πέτροβιτς έφυγε λίγο έξω από την εστία της Ανόρθωσης.

Η «Κυρία» έψαξε μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσει και στο 40ο λεπτό λίγο έλειψε να σκοράρει και δεύτερο γκολ με τον Φερέιρα να φεύγει απέναντι από τον Μπέλετς αλλά το πλασέ του κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα το ΑΠΟΕΛ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Τομανέ να κάνει το πλασέ μέσα στη περιοχή αλλά ο Αρμπολέδα και πάλι ήταν σε ετοιμότητα διώχνοντας σε κόρνερ.

Έτσι λοιπόν η Ανόρθωση πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 0-1 του ΑΠΟΕΛ.

Β' Μέρος

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε αρκετά επιθετικά με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου αλλά δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικό. Η Ανόρθωση βρήκε αρκετούς κενούς χώρους και στο 52ο λεπτό ο Μηνάς Αντωνίου σκόραρε με πλασέ από κοντά αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσαίντ.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής τρία λεπτά αργότερα απείλησε και πάλι μετά από γρήγορη αντεπίθεση αλλά το σουτ του δεν ήταν ιδανικό καθώς δεν βρήκε στόχο.

Στο 58ο λεπτό όμως η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Κορέια και πάλι από αριστερά έδωσε έτοιμο γκολ στον Παρούτη που ήταν αμαρκάριστος και σημειώσε το 0-2.

Οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ δεν είχαν καθαρό μυαλό και έκαναν αρκετά λάθη με την Ανόρθωση να βρίσκει αρκετόυς χώρους. Στο 67ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι με τον Κίκο να κάνει το σουτ αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 75ο λεπτό μετά από γύρισμα του Κβιλιτάια και πλασέ του Μαιόλι αλλά ο Αρμπολέδα φώναξε και πάλι παρών καθώς απέκρουσε.

Στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση διαχειρίστηκε αρκετά εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα καθώς δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Η Ανόρθωση πήρε τεράστια νίκη επί του ΑΠΟΕΛ μέσα στη Λευκωσία και έβαλε φωτία και πάλι στο πρωτάθλημα καθώς μειώθηκε η διαφορά στον ένα βαθμό από την ΑΕΚ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς (74′ Εφραίμ), Βιτάλ, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Κοσταντίνοφ (53′ Μεχρί), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (53′ Κβιλιτάια), Ντονγκαλά, Δώνης (63′ Μαϊόλι), Τομανέ (74′ Γουΐλσον).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουΐλσον, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Μαϊόλι, Τσεπάκ, Σατσιάς, Σαρφό, Μεχρί.

Ανόρθωση:  Αρμπολέδα, Κορέια, Αντωνίου (63′ Κάργας), Μαρμούκ, Κορρέα, Μακούν, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου (85′ Τζουλίου), Παρούτης (70′ Γουαρίς), Φερέιρα (63′ Κίκο), Γκερέρο (85′ Περέα).
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Ουαγκέ, Κάργας, Γουαρίς, Κίκο, Τζουλίου, Κωνσταντίνου, Χαραλάμπους, Περέα.

Σκόρερ: -/8' Φερέιρα,58' Παρούτης

Κίτρινες: Εφραίμ,Μπέλετς/Αρμπολέδα,Γκερέρο