Αφιλόξενοι oι Λευκωσιάτες για Σοφρώνη

Μετά την Πάφο οι πρωτευουσιάνοι του Ολυμπιακού κράτησαν το ΑΠΟΕΛ στο μηδέν αναγκάζοντας το σε κακό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ ο Σοφρώνης Αυγουστή, καθώς σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν από τον Ολυμπιακό με 1-0. Το «χρυσό» τέρμα για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Σάλι (27’).

Βελτιωμένοι εμφανίστηκαν οι «γαλαζοκίτιρνοι», ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποφευχθεί η δεύτερη συνεχόμενη ήττα, με αποτέλεσμα να μείνουν στους μηδέν βαθμούς. Τρεις βαθμούς μετρά πλέον ο Ολυμπιακός.

Α΄ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το ΑΠΟΕΛ, που μπήκε στο παιχνίδι πολύ επιθετικά και σημείωσε τέσσερις τελικές στα πρώτα 20’.

Η πρώτη τελική του αγώνα σημειώθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό, όταν ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής, όμως ο Μολ μπλόκαρε.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Νατέλ σούταρε εντός περιοχής, αλλά ο Ελβετός κίπερ απόκρουσε με δυσκολία.

Στο 7’ ο Κβιλιτάια σούταρε εντός περιοχής, αλλά δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα να μαζέψει ο Μολ, ενώ ο Σάντος με κεφαλιά στο 13’ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Ολυμπιακού.

Όσο περνούσε ο χρόνος και οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν το πολυπόθητο γκολ, οι «μαυροπράσινοι» ανέβαζαν στροφές, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να σκοράρουν στη μοναδική ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε.

Συγκεκριμένα, στο 27’, μετά από υπέροχη εναλλαγή της μπάλας μεταξύ Μάντζη, Σαρφό και Κυριάκου, ο τελευταίος έκανε τη σέντρα στην περιοχή, όπου ο Σάλι με δυνατή κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά το γκολ του Καμερουνέζου, οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, ωστόσο οι άστοχες προσπάθειες των Ζαμπάλα, Ντανίλο και Μάγκλιτσα δεν ήταν αρκετές για να έρθει η ισοφάριση.

Άξιο αναφοράς ότι ο Οκριασβίλι αποχώρησε ως τραυματίας, με τον Μάγκλιτσα να περνάει στη θέση του.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο συνέχισε στο δεύτερο το ΑΠΟΕΛ, το οποίο συνέχισε να πιέζει για να φτάσει στην ισοφάριση.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη σημειώθηκε στο 53’, όταν ο Σόουζα σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα έξω.

Η συνέχεια άνηκε στους «γαλαζοκίτρινους» που υπερείχαν στην κατοχή της μπάλας και πίεζαν ασφυκτικά για να ισοφαρίσουν...

Την κεφαλιά του Βραζιλιάνου διαδέχθηκαν δύο σουτ του Νατέλ αλλά και νέα άστοχη κεφαλιά του Σόουζα. Το ένα από τα δύο σουτ του Νατέλ κατέληξε στην αγκαλιά του Μολ και το άλλο έξω.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις και θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ αν ο Σκουφέτ δεν απόκρουε το σουτ του Σαρφό, αλλά και αν ο Κυριάκου δεν αστοχούσε.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά... οι «μαυροπράσινοι» δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο τους να φτιάξει κάποια μεγάλη ευκαιρία, καταφέρνοντας έτσι να πάρουν το πρώτο τρίποντο της χρονιάς.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Τσεμπάκ (66' Θεοδώρου), Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Νταουσβίλι, Σόουζα, Ντανίλο (77' Ντογκαλά), Οκριασβίλι (36' Μάγκλιτσα), Νατέλ, Κβιλιτάια.

Ολυμπιακός: Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Σάλι (86' Ευτυχίδης), Μάντζης (72' Γουίλσον), Γκουστάβο (56' Μουκτάρης), Μανρίκε, Σαρφό (86' Χαραλάμπους), Πεχλιβάνης (72' Κονφέ), Νάνι, Κυριάκου.

Σκόρερ: - / 27' Σάλι.

Κίτρινες: 32' Σόουζα / 5' Σάλι.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος.