Δίμπαλο… στο αντίο του Μερκή

Στο τελευταίο παιχνίδι του Κύπριου αμυντικού, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Ερμή με 2-0, ολοκληρώνοντας με νίκη μια πολύ κακή χρονιά

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την σεζόν 2020-2021 το ΑΠΟΕΛ, που κέρδισε στο ΓΣΠ τον Ερμή με 2-0. Το σκορ άνοιξε ο Κατσαντώνης (30’), ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Γεωργίου (59’).

Οι «γαλαζοκίτρινοι» σε μια πολύ κακή χρονιά, τερμάτισαν στην όγδοη θέση του πρωταθλήματος με 60 βαθμούς, ενώ στους 38 βαθμούς παρέμεινε ο Ερμής, ο οποίος τερμάτισε 12ος και πέφτει κατηγορία.

Ως βασικός αγωνίστηκε στο τελευταίο του παιχνίδι ο Γιώργος Μερκής, ο οποίος στο 84’ αντικαταστάθηκε από τον Ντίας και καταχειροκροτήθηκε από όσους βρέθηκαν στο γήπεδο.

Α’ Ημίχρονο

Χαμηλός ο ρυθμός και μέτριο το θέαμα… στο πρώτο ημίχρονο, με το ΑΠΟΕΛ να είναι καλύτερο από τον Ερμή και να υπερέχει στη κατοχή της μπάλας.

Η πρώτη τελική στον στόχο σημειώθηκε στο 8’, όταν ο Μέιρα σούταρε εκτός περιοχής, αλλά ο Πρινιωτάκης μπλόκαρε με ευκολία.

Η πρώτη τελική των «γαλαζοκιτρίνων» σημειώθηκε στο 15’ με ένα άστοχο σουτ του Ζαμπάλα.

Στο 28’ ο Κατσαντώνης με μια πολύ καλή κάθετη πάσα, έδωσε στον Ντε Βινσέντι, που έφυγε στη πλάτη της άμυνας, αλλά ο Αντωνίου πρόλαβε να πάρει τη μπάλα, πριν ο Αργεντινός περάσει τον κίπερ του Ερμή.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κατσαντώνης από δημιουργός έγινε εκτελεστής και πιο συγκεκριμένα… σκόρερ! Ο νεαρός επιθετικός συνεργάστηκε άψογα με τον Γεωργίου, ο οποίος με μια φοβερή πάσα έδωσε στον Κατσαντώνη, που από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής έκανε ένα δυνατό σουτ και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Αντωνίου.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τη πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να σημειωθεί κάποια άλλη αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες, με αποτέλεσμα το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στην επανάληψη, αφού ο ρυθμός παρέμεινε χαμηλός, ενώ το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να ελέγχει.

H πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 53’, όταν ο Ντε Βινσέντι σούταρε εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Γεωργίου έκλεψε τη μπάλα από ποδοσφαιριστή του Ερμή και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Αντωνίου, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στη συνέχεια, ο Ερμής θα μπορούσε να μειώσει στο σκορ, χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Πρώτα ήταν το δυνατό σουτ του Γεωργίου στο 73’, όμως ο Πρινιωτάκης ήταν σωστά τοποθετημένος και έδιωξε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Σιντιμπέ ανενόχλητος εντός περιοχής έκανε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω,

Στο 81’ οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν κλασική ευκαιρία, καθώς μετά από γύρισμα του Γουίλερ στη περιοχή, ο Γεωργίου από το ύψος του πέναλτι σούταρε χωρίς να τον μαρκάρει κάποιος και έστειλε τη μπάλα έξω.

Η τελευταία αξιόλογη στιγμή καταγράφηκε στο 89’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καισερλίδη η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πρινιωτάκη.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ: Πρινιωτάκης, Σάντος, Ντε Βινσέντι (66' Δημητρίου), Κατσαντώνης, Μερκής (84' Ντίας), Ζαμπάλα (46' Γουίλερ), Σιέλης, Γεωργίου, Βρόντης (66' Τουμάζος), Τσουτσούκης, Κούτσακος.

Ερμής: Αντωνίου (80' Κωνσταντίνου), Καραγκούνης, Γαβριήλ (63' Χριστοδούλου), Μέιρα (46' Αδάμου), Ζαβός (46' Χατζηαντώνης), Καϊσερλίδης, Σάντο, Χαρή (63' Ερωτοκρίτου), Γεωργίου, Παντελή, Σιντιμπέ.

Σκόρερ: 30' Κατσαντώνης, 59' Γεωργίου / -

Κίτρινες: - / 23' Σιντιμπέ, 90' Αδάμου.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας.