Αήττητος.. κράτησε απόσταση απο ΑΠΟΕΛ

Ισόπαλο το ντέρμπι στην πρωτεύουσα

Στο 1-1 έμειναν ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας στο ΓΣΠ στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ήταν αυτή που προηγήθηκε με το γκολ του Μάρκοβιτς, ωστόσο οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ντονγκαλά και να παίρνουν έτσι τον βαθμό της ισοπαλίας.

Α’ Ημίχρονο

Στο 8ο λεπτό είδαμε το πρώτο σουτ στο παιχνίδι, για τους φιλοξενούμενους με τον Πέδρο ο οποίος επιχείρησε μακρινό ευθύβολο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε εκτός. Στο 11’ ο Ντονγκαλά έκλεψε την μπάλα από τα δεξιά αλλά η μπαλιά προς το μέρος του ολομόναχου Νουχίου δεν ήταν καθόλου καλή.

Στην συνέχεια ο Απόλλωνας είχε την κατοχή της μπάλας και έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, αλλά χωρίς να καταφέρει να γίνει απειλητικός για την εστία του Σίλβα.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς κάποια κλασσική ευκαιρία με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0-0 και να έχουν πρόβλημα στην τελική πάσα και στην δημιουργία ευκαιριών.

Β’ Ημίχρονο

Στο 60ο λεπτό ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ. Αρχικά ο Αγκίρε έκανε το σουτ ο Σίλβα έδιωξε στη συνέχεια ο Πίττας έκανε την κεφαλιά με τον Σίλβα να διώχνει και πάλι αλλά ο Μάρκοβιτς έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να κτυπά και στο οριζόντιο δοκάρι και να περνά την εστία του Σίλβα για το 0-1.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα, με τους Πίττα και Μπένσοπ να κάνουν κάποια σουτ που δεν ανησύχησαν όμως τον Σίλβα.

Στο 75’ Ο Νσούε έδωσε κάθετη μπαλία στον Ντονγκαλά ο οποίος μπήκε στην περιοχή του Δημητρίου και με πλασέ έκανε το 1-1.

Στο 88’ ο Απόλλωνας έχασε τεράστια ευκαιρία με την κεφαλιά του Γιούστε η οποία αποκρούστηκε από τον Σίλβα. Στο 94΄ο Αγκίρε από πολύ καλή θέση έκανε το σουτ αλλά για πολύ λίγο δεν σκόραρε!

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος με τις δυο ομάδες να παίρνουν εν τέλει από ένα βαθμό.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Νσούε, Ζόρζε (Σιέλης 50'), Μερκής, Ζεράλδες, Γένσεν, Ανουάρ, Ζαχίντ (Γαβριήλ 66'), Κλωναρίδης (Σαχάρ 74'), Ντογκαλά, Νούχιου

Απόλλων: Δημητρίου, Ρομπέρζ, Γιούστε, Πέδρο, Σακέττι, Ντένιτς, Αγκίρε, Ντιγκινί, Χάμπος (Μάρκοβιτς 46'), Πίττας, Μπένσοπ

Σκόρερς: Ντογκαλά / Μάρκοβιτς

Κίτρινες Κάρτες:  Ανουάρ, Μερκής / Σακέτι, Πίττας, Μπένσοπ