Θρίλερ στη Λευκωσία... σε πρωτάθλημα θρίλερ! (vid)

Ματσάρα στο ΓΣΠ με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 μοιράστηκαν απο ένα βαθμό και η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων έμεινε η ίδια. Oι «γαλαζοκίτρινοι» βρέθηκαν δύο φορές μπροστά στο σκορ με αυτογκόλ του Λέδες  στο 4ο λεπτό και στο 82 με τον Πέτροβιτς. Η ΑΕΚ κατάφερε να «απαντήσει» δις, πρώτα με τον Τρισκόφσκι στο 77ο λεπτό και με τον Σάντσες στο 86ο λεπτό.

Α' Μέρος

Σε ένα μέτριο απο πλευράς φάσεων πρώτο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ πήρε αυτό που ήθελε απο πολύ νωρίς. Μόλις στην πρώτη τους επίσκεψη στην περιοχή της ΑΕΚ και συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν το προβάδισμα. Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το φάουλ με τον Ντβάλι να πιάνει τη κεφαλιά και στη προσπάθεια του να απομακρύνει ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η ομάδα του Μπεν Σιμόν προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς ωστόσο να μπορέσει να γίνει απειλητική. Απο την άλλη οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ έκλειναν τους δρόμους αρκετά εύκολα σε αυτούς της ΑΕΚ.

Στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα γκολ τους μετά απο ωραία κάθετη του Κβιλιτάια στον Βιγιαφάνες ο οποίος έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά ο Πίριτς απέκρουσε.

Ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετά χαμηλός και αυτό ήταν υπέρ των «γαλαζοκιτρίνων». Η πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους έγινε στο 38ο λεπτό με τον Γκαρσία να πατά περιοχή και να κάνει το σουτ του αλλά ήταν εντελώς άστοχο.

Η καλύτερη φάση για την ομάδα της ΑΕΚ έγινε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντίμερς να επιχειρεί το σουτ έξω απο την περιοχή αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης το ΑΠΟΕΛ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μαρκίνιος να κάνει τη σέντρα στον Βιγιαφάνες που έκανε το σουτ απο το ύψος της περιοχής στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω απο την εστία του Πίριτς.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 1-0 της ΑΕΚ.

Β' Μέρος

Ο Μπεν Σιμόν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου προχώρησε σε αλλαγή με τον Γκιούρτσο να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Πονς.

Οι γηπεδούχοι πλησιάσαν στο δεύτερο γκολ στο 52ο λεπτό με τον Ντάλσιο να κάνει εντυπωσιακό σουτ έξω απο την περιοχή αλλά για κακή του τύχη η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία όταν μετά απο εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες ο Πίριτς έχασε τη μπάλα με τον Τσεμπάκ να πιάνει τη κεφαλιά αλλά ο Γκαρσία έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει μέσω μακρινό σουτ αλλά ήταν άστοχα. Στο 67ο λεπτό ο Ντίμερς δοκίμασε το πόδι του αλλά έστειλε την μπάλα αρκετά ψηλά. Δύο λεπτά αργότερα ο Σάντος έκανε το σουτ αλλά και αυτό δεν βρήκε στόχο.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το ΑΠΟΕΛ είχε την ψυχολογία με το μέρος του η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 77ο λεπτό. Μετά απο εκτέλεση φάουλ ο Μιλίτσεβιτς πήρε τη κεφαλιά και απο κοντά ο Τρισκόφσκι σκόραρε γράφοντας το 1-1.

Παρ' όλα αυτά το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να αντιδράσει και πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 82ο λεπτό κατάφερε να πάρει και πάλι προβάδισμα. Μετά απο εκτέλεση κόρνερ  ο Πέτροβιτς έκανε τη προβολή και ξανά έβαλε τη ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα υπήρξε και πάλι εναλλαγή συναισθημάτων καθώς η ΑΕΚ ισοφάρισε για δεύτερη φορά. Μετά απο σέντρα που έγινε ο Σάντσες πήρε τη κεφαλιά με τον Μπέλετς σε πρώτη φάση να απεκρούει. Μετά απο παρέμβαση του Var ο διαιτητής έδειξε τη σέντρα καθώς η μπάλα πέρασε ολόκληρη τη γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν και τη τελευταία φάση στο παιχνίδι με τον Τόνγκια να κάνει το σουτ αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε σε κόρνερ.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή έδωσε στο ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ απο ένα βαθμό, μια ισοπαλία που δεν ήθελε κανείς απο την αρχή.

Η εξέλιξη του αγώνα εδώ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ (81′ Σατσιάς), Ντβάλι, Πέτροβιτς, Σούσιτς (81′ Ζέφτε), Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνες (73′ Μεχρί), Ντογκαλά, Μαρκίνιος (88′ Δώνης), Κβιλιτάια (73′ Τομανέ)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Βιτάλ, Εφραίμ, Γουίλσον, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης

ΑΕΚ:  Πίριτς, Ρομπέρζ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Ντιούνκου  (59′ Σάντσες), Λέδες, Πονς (46′ Γκιούρτσο), Τόνγκια, Φαράζ (59′ Σάντος), Ντίμερς, Σολ (72′ Τρισκόφσκι)

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Τρισκόφσκι, Ράφα Λόπες, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας

Σκόρερ: 4' Λέδες(Αυτογκόλ),82'Πέτροβιτς/77' Τρισκόφσκι,86'Σάντσες

Κίτρινες: Tσεπάκ/Σάντος