Σόουζα ο λυτρωτής

Χρυσή αλλαγή αποδείχθηκε ο Βραζιλιάνος μέσος για τον ΑΠΟΕΛ

Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο και πέραν από μια, δυο φάσεις δεν κινδύνεψε ουσιαστικά απο την Σαλαμίνα. Ωστόσο η νίκη ήρθε με σχετικό άγχος καθώς μετά από λάθος του Μιαχαίλοβιτς έδωσε την ευκαιρία στην Σαλαμίνα να ισοφαρίσει. Το τελευταίο λόγο ωστόσο είχε ο Σόουζα που λύτρωσε τον ΑΠΟΕΛ στο 79΄, δίνοντας του την νίκη.

Ά Ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος ξεκίνησε με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει αρκετά απειλητικά και την Νέα Σαλαμίνα να κλείνεται στο δικό της μισό και να χτυπάει με αντεπιθέσεις.

Το ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή και μόλις στο 10΄ είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Εφραίμ. Ο Κύπριος επιθετικός υποδέχεται την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε πάνω από την εστία του Κίσσα.

Οι γαλαζοκίτρινοι πατούσαν καλύτερα και στο 15΄ είχαν ακόμη μια καλή φάση με τον Γένσεν. Γίνεται λάθος από τους παίχτες της Σαλαμίνας, ο Ντε βινσέντι δίνει στον Γένσεν, με τον Ισλανδό να κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ στο ύψος της περιοχής, αλλά περνάει λίγο έξω.

Στο 17΄ ο ΑΠΟΕΛ απειλεί εκ νέου μετά από κόρνερ. Ο Μάτιτς δίνει στον Σάβιτς μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που κάνει φεύγει πάνω από την εστία.

Η Νέα Σαλαμίνα απειλεί στο 25΄, με τον Ελουντού να κατεβάζει μόνος την μπάλα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ και να κάνει το μακρινό σουτ αλλά πηγαίνει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην συνέχεια του ημιχρόνου οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την κατοχή αλλά χωρίς να απειλούν ιδιαίτερα την εστία του Κίσσα πέραν από μερικά σουτ, που δεν δημιουργήσαν ουσιαστικά προβλήματα στον Κίσσα.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο στο πρώτο εικοσάλεπτο και θα μπορούσε να σκοράρει ένα γκολ, ωστόσο δεν το πέτυχε.

΄Β Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει και πάλι δυνατά και με διάθεση να σκοράρει όπως και στο πρώτο μέρος.

Αυτή η υπεροχή τον γαλαζοκίτρινων στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου εξαργυρώνεται στον 51΄, καθώς ανοίγουν το σκορ.

Ο Γιάκολιτς έβγαλε τη σέντρα, ο Ντε Βινσέντι έπιασε την πισινή κεφαλιά και ο Λαμπό στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Κίσσα.

Στην συνέχεια το ΑΠΟΕΛ είχε δυο σουτ με τον Μάτιτς και Γουίλερ στο ύψος της περιοχής τα οποία ήταν αρκετά καλοζυγισμένα αλλά πέρασαν λίγο έξω.

Η Νέα Σαλαμίνα έπειτα κέρδισε μετρά και στο 65΄είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Σιαθά, μετά από κόρνερ. Εκτελέστηκε το κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνεται και ο Σιαθάς κάνει το πλάσε που αναγκάζει τον Μπέλετς σε μια μεγάλη επέμβαση.

Στο άμεσος επόμενο λεπτό ο ίδιος παίχτης τιμωρεί τον ΑΠΟΕΛ, καθώς ισοφαρίζει για την Σαλαμίνα. Ο Μιχαίλοβιτς, απομακρύνει λανθασμένα, μέσα την περιοχή με τον Σιαθά να έρχεται από πίσω και να πλασάρει νικώντας τον Μπέλετς.

Μετά και το 1-1 ο ΑΠΟΕΛ βγήκε μπροστά και προσπάθησέ να ξανά πάρει προβάδισμα στο σκορ κάτι που κατάφερε στο 79΄ με τον Λούκα Σόυζα.

Ο Γένσεν κάνει την σέντρα από δεξιά, και τον μέσο του του ΑΠΟΕΛ να πετάγεται πιο ψηλά από όλους και να διαμορφώνει το 2-1.

Η Νέα Σαλαμίνα στην συνέχεια προσπάθησε να πάρει κάτι από την αναμέτρηση αλλά δεν δημιούργησε  κάτι το ουσιαστικο , εκτός από μια κεφαλιά του Λαμπό στο 83΄. Ο Κορέιρα έκανε την σέντρα από αριστερά με τον κεντρικό αμυντικό της Σαλαμίνας να κάνει την κεφαλιά αλλά να περνάει παράλληλα από την εστία και να καταλήγει έξω.

Οι γαλαζοκίτρινοι, έιχαν τεράστια διπλή ευκαιρία να τελιώσουν τον αγώνα στο 92΄. Ο Πάβλοβιτς μονός με τον Κίσσα, καθυστερεί και ο τερματοφύλακάς της Σαλαμίνας του κλείνει το χώρο με το σουτ του επιθετικού του ΑΠΟΕΛ  να αποκρούεται. Στην συνέχεια της φάσης ο Σόουζα κάνει την κεφαλιά αλλά κοντράρει και καταλήγει έξω.

Διακριθέντες: Από τους διακριθέντες της αναμέτρησης, ο Λουκας Σόουζα που είχε μια πολύ καλή παρουσία και με το γκολ που σκόραρε στην ουσία έδωσε την νίκη στον ΑΠΟΕΛ. Πολύ καλό παιχνίδι και από τον Χρίστο Γουίλερ που στο ντεμπούτο του είχε την ευκαιρία σε μια δυο φάσεις με τα σουτ που έκανε να βάλει και κάποιο γκολ. Από την Νέα Σαλαμίνα πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Σιαθάς που σκόραρε και είχε και ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει αλλά του είπε όχι ο Μπέλετς στο 65΄.

Απογοήτευσαν: Οι παίχτες που απογοήτευσαν είναι ο Μιχαίλοβιτς από το ΑΠΟΕΛ που έκανε τραγικό λάθος στο 67΄ και έδωσε την ευκαιρία στην Σαλαμίνα να ισοφαρίσει. Και από την Νέα Σαλαμίνα ο Λαμπο που έστειλε την μπάλα στην δική του εστία και με αυτό τον τρόπο άνοιξε το σκορ το ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου (46' Γουίλερ), Γένσεν, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (70' Σόουζα), Γέφτοβιτς, Εφραίμ (32' Γιάκολις), Πάβλοβιτς

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Φουστάρ, Νουρ, Μαριάνοβιτς, Κινγκ, Σαν Ρομάν, Κωστή (77' Ρέινολντς), Λαμπό, Σιαθάς, Κορέια, Ελουντού (85' Μαουρίτσιο)

Σκόρερ:  Λαμποτ (Αυτογκολ), Σόουζα/ Σιαθάς