Στη Λευκωσία κουμάντο κάνει ο Ολυμπιακός!

Τακτακαλάς για... Ευρώπη!

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό που επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 0-1 στο ΓΣΠ για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μάντζης και έτσι χάρισε στην ομάδα του το 6ο τρίποντο στη φετινή σεζόν. Άλλος ένας τραγικός αγώνας από πλευράς ΑΠΟΕΛ, λιγοστές φάσεις και πολύ μέτρια ανάπτυξη παιχνιδιού.

Α’ Ημίχρονο

Μόλις στο 2’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μάντζη ο οποίος δεν κατάφερε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, μετά από αντεπίθεση της ομάδας του. Στα επόμενα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ απείλησε με δυο σουτ του Νσούε, αλλά δεν κατόρθωσε να σκοράρει.

Στο 28’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Μάντζη ο οποίος με άψογο πλασέ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Σίλβα και έκανε το 0-1.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν έδειξε κάποια αντίδραση στο γκολ και έτσι ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ του.

Β’ Ημίχρονο

Πολύ κακό ποιοτικά το 2ο ημίχρονο με τον ΑΠΟΕΛ να μην μπορεί σε κανένα σημείο να δείξει πως είναι ικανό να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Πρώτη φάση σε αυτό το 45λεπτο ήταν στο 74 με τον Πεχληβάνη που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κάπου κόντραρε σε παίκτη του ΑΠΟΕΛ.

Στο 90’ ο Νουχίου έπιασε την κεφαλιά, μάζεψε ο Μιχαήλ χωρίς πρόβλημα. Στο 92’ είδαμε την κλασική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Φαν Χέσελ απέναντι από τον Σίλβα να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία με το 0-1 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζόρζε, Σαχάρ (Νούχιου 46'), Ανουάρ (Λουντέμο 46'), Ζαχίντ, Ενσούε, Γαβριήλ (Ντονγκαλά 46'), Ατζίλι, Μερκής, Γένσεν (Κούτσακος 79'), Γουίλερ

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Μανρίκε, Σωτηρίου, Αντρέου, Ψάλτης (Κυριάκου 58'), Πεχλιβάνης, Γκουστάβο (Μίλετις 68'), Σαντάνα, Νανίσιο, Ζαχαρίου (Σάλι 68'), Μάντζης

Σκόρερς: -/ Μάντζης

Κίτρινες Κάρτες:  Ανουάρ, Ζόρζε, Ζαχίντ, Νουχιου, Κλωναρίδης /-