ΑΠΟΕΛ: Έτοιμος για (τέσσερα) ντέρμπι

Με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία πηγαίνει στα υψηλής δυσκολίας ματς που ακολουθούν

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Ο ΑΠΟΕΛ με τη νίκη του (3-1) επί της ΑΕΖ επέστρεψε στην κορυφή και πάει με την καλύτερη ψυχολογία στα ντέρμπι με Πάφο FC και Ομόνοια που ακολουθούν. Οι γαλαζοκίτρινοι πέτυχαν την 6η νίκη τους σε 7 αγώνες στο ΓΣΠ (ως γηπεδούχοι) και δείχνουν ικανοί και δυνατοί για να υλοποιήσουν τον μεγάλο στόχο τους, την επιστροφή τους στην κορυφή του ποδοσφαίρου μας.

Στο Α’ ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν επιπόλαιος ειδικά στην επίθεση και δεν μπόρεσε να κυριαρχήσει παρά μόνο, μετά το ημίωρο, να έχει κατοχή μπάλας, αλλά να παραμένει ανούσιο στο παιχνίδι του.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και έδειχναν πιο αποφασιστικοί στην διεκδίκηση της μπάλας. Μετά το ημίωρο οι γαλαζοκίτρινοι άρχισαν να γίνονται περισσότερο δημιουργικοί και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα (37’ Βιγιαφάνες), ωστόσο μια στιγμή αδράνειας στην άμυνα έφερε την ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους λίγο πριν το τέλος (44’).

Προ του φάσματος μιας απρόσμενης, εντός έδρας απώλειας, ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε στο Β’ ημίχρονο αλλαγμένος προς το καλύτερο και αποφασισμένος να κάμψει την αντίσταση της δυσκολοκατάβλητης ομάδας του Λιάσου Λουκά.

Αφού χάθηκαν πολλές ευκαιρίες, ο Μαρκίνιος (στο 67’) λειτούργησε έξυπνα και γρήγορα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και αποφορτίζοντας τους συμπαίκτες του από το άγχος που άρχισε να τους κυριεύει. Ο Ντάλσιο στις καθυστερήσεις, μετά από «μαγική» ενέργεια του Ντογκαλά, απλά «σφράγισε» την δύσκολη αλλά σημαντική νίκη που έφερε ξανά τον ΑΠΟΕΛ στην κορυφή.

Πολυτιμότεροι στο πρώτο παιχνίδι του Β’ γύρου, οι σκόρερ των δύο πρώτων τερμάτων, Βιγιαφάνες και Μαρκίνιος. Ο Αργεντινός ήταν πολύ καλός, μοίρασε μπαλιές, έτρεξε πολύ αλλά θέλει ακόμα 1-2 παιχνίδια για να βρει (καλύτερο) ρυθμό. Ο Μαρκίνιος είχε στο ενεργητικό του ορισμένες εντυπωσιακές ενέργειες στο αριστερό άκρο της επίθεσης και τον ένιωσαν πολύ έντονα οι αμυντικοί της ΑΕΖ. Στο δεξί άκρο ο Τάσος Δώνης ήταν επίσης εξαιρετικός και έδειχνε ασυγκράτητος σε κάποιες επελάσεις του.

Αμυντικά ο Σούσιτς ο οποίος πήρε την θέση του Κρέσπο, δεν τα πήγε άσχημα δίπλα στον «γίγαντα» Πέτροβιτς. Ο Σέρβος ήταν ξανά αλάνθαστος και βοηθούσε πολύ επιθετικά στις στημένες μπάλες (φάουλ και κόρνερ). Στους παίκτες που ξεχωρίσαμε και ο Ντάλσιο, όχι γιατί πέτυχε το τρίτο γκολ αλλά γιατί ήταν πολύ ουσιαστικός και με τρομερή ενέργεια στο παιχνίδι του. Πάρα πολύ καλή δουλειά έκανε κι ο Κοσταντίνοφ στη μεσαία γραμμή, σε ένα παιχνίδι που είχε κάποια θέματα στα χαφ η ομάδα του... και βοήθησε για να μην γίνει η ΑΕΖ πιο απαιτητική.