Πρώτο βήμα για το ξεκαθάρισμα

Νικηφόρο ποδαρικό στα play out για τους «γαλαζοκίτρινους» που διατήρησαν το +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού

Πολύ σημαντική για τον ΑΠΟΕΛ που επικράτησε του Εθνικού με 2-0 στο ΓΣΠ για την 1η αγωνιστική της Β' Φάσης του Πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για τους «γαλαζοκίτρινους» σημείωσαν οι Ενσούε και Γκάρνερ, ενώ ο Εθνικός είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά ο Ουζόχο απέκρουσε το πέναλτι του Χουντόμπιακ. Με την νίκη του αυτή ο ΑΠΟΕΛ πάει στην 7η θέση και τους 33 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός παραμένει προτελευταίος με 22. Οι «γαλαζοκίτρινοι» διατήρησαν τη διαφορά των έξι βαθμών από την 11η θέση και στους επόμενους αγώνες θα κυνηγήσουν μαζεμένες νίκες για να απομακρυνθούν οριστικά από κίνδυνους και σενάρια περιπετειών.

Α’ Ημίχρονο

Στο 14ο λεπτό είδαμε την πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς η οποία ήταν για τους φιλοξενούμενους. Ο Χουντόμπιακ εκτέλεσε το φάουλ και ο Ζάκπα πήρε την κεφαλιά με τον Ουζόχο να διώχνει δύσκολα την μπάλα.

Στο 25’ ο Εθνικός έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ καθώς ο Ουζόχο απέκρουσε το πέναλτι του Χουντόμπιακ, το οποίο κέρδισε ο Ηλία και έτσι παρέμεινε το 0-0.

Στο 41’ ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ. Ο Ανουάρ έδωσε στον Κατσαντώνη ο οποίος έπαιξε κάθετα ωραία και βρήκε τον Ζαχίντ ο οποίος γύρισε για τον Ενσούε που με σουτ έκανε το 1-0.

Β’ Ημίχρονο

Στο 64’ ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα τέρματα του με το 5ο γκολ του Γκάρνερ με την γαλαζοκίτρινη φανέλα. Ο Άγγλος φορ εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Κλωναρίδη και έκανε το 2-0 με κοντινό πλασέ.

Δεν είδαμε κάτι άλλο στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Ανουάρ, Ζαχίντ (Ζαχίντ 88'), Ντε Βινσέντι (Κλωναρίδης 60'), Ντονγκαλά, Κατσαντώνης (Σατσιάς 76'), Γκάρνερ (Νούχιου 75')

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ηλία Μ., Παπαγεωργίου (Κονέ 61'), Ντεϊβίσον, Ντόλεζαλ (Χαραλάμπους 72'), Χουντόμπιακ (Κ. Ηλία 72'), Ζάκπα (Μαιντεβατς 78'), Γκόρουπετς, Κυπριανού (Χριστοφή 61'), Ταράσοφς

Σκόρερς: Ενσούε, Γκάρνερ /-

Κίτρινες Κάρτες:  Σάντος / Ντόλεζαλ