Το ίδιο έργο… στην Εσθονία!

Προηγήθηκε 2-0 η Ανόρθωση στο Ταλίν, ισοφαρίστηκε και… 2-2 το αποτέλεσμα

Κασέτα. Κάπως έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί ο αγώνας της Ανόρθωσης με τη Φλόρα στο Ταλίν, αφού η διακύμανση του σκορ και το αποτέλεσμα, παραπέμπουν στην προηγούμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων στο ΓΣΠ. Στο ίδιο έργο θεατές δηλαδή, αλλά σε… άλλη σκηνή. Στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ, η Ανόρθωση αναδείχθηκε ισόπαλη με την ομάδα της Εσθονίας -σωστά καταλάβατε- 2-2, στο «Λε Κοκ Αρένα».

Η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε στο σκορ 2-0 με τέρματα που πέτυχε στο πρώτο μέρος μέσα σε τέσσερα λεπτά (29’ και 33’), ενώ στην επανάληψη, οι πράσινοι της Εσθονίας σκοράροντας κι αυτοί με μικρή χρονική διαφορά (55’ και 58’).

Η εξέλιξη του αγώνα μέχρι ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας, η Ανόρθωση ήταν καλύτερη σε κάποια σημεία από την αντίπαλό της, όχι όμως στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ ημιχρόνου, αφού οι Εσθονοί δημιουργούσαν συνεχώς επικίνδυνες καταστάσεις από αριστερά κυρίως με τον Ογιάμα. Παρόλα αυτά, η «Κυρία» έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Ουάρντα, κατάφερε στο 29’ να πάρει προβάδισμα με πολύ ωραίο τρόπο.

Δεν ήταν, όμως, ο Αιγύπτιος σκόρερ, αλλά ο Χριστοφή. Και εξηγούμε: Ο Ουάρντα με μεγάλη διαγώνια μπαλιά πίσω από το κέντρο, βρήκε τον Κύπριο έμπειρο εξτρέμ που έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Φλόρα και με πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα των πρασίνων του Ταλίν, άνοιξε το σκορ. Η «Κυρία» όμως, ήθελε, έψαξε κι άλλο γκολ και το πέτυχε λίγα μόλις λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 33’. Ο Ουάρντα και πάλι από μακριά βρήκε τον Κατσαράβα που έβγαλε ασίστ από αριστερά στον Πόποβιτς κι αυτός με προβολή από κοντά διαμόρφωσε το 2-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Φλόρα μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια, αποφασισμένοι να επιδιώξουν την ισοφάριση και τα κατάφεραν. Αρχικά στο 55’ μετά από φάση διαρκείας, ο Σάπινεν με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της επανορθωτικής μείωσε σε 1-2, ενώ το 2-2 διαμορφώθηκε τρία λεπτά μετά (58’). Μετά από ασταθή απόκρουση του Τζουρ σε σουτ του Σάπινεν, ερχόμενος από πίσω ο Ζενιόφ με κεφαλιά κερδίζοντας τη μάχη με τον Αβραάμ, ισοφάρισε.

Η συνέχεια μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ήταν «καυτή» και ενδιαφέρουσα. Η Φλόρα πλησίασε σε τρίτο γκολ σε 2-3 περιπτώσεις, αλλά ο Τζουρ δεν το επέτρεψε, ενώ στο τελευταίο τέταρτο, η Ανόρθωση ανέβασε τις στροφές της και έψαξε κι αυτή το τέρμα που θα την έδινε ξανά το προβάδισμα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Με τις φάσεις που δημιούργησαν οι δύο ομάδες στο β’ ημίχρονο, όποια ομάδα και αν κέρδιζε θα το δικαιούτο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Φλόρα Ταλίν (Γιούργκεν Χεν): Ίγκονεν, Λίλαντερ (56' Χούσαρ), Πουργκ, Κουσκ, Καλάστε (46' Λούκα), Πομ, Βασίλιεφ, Σόμετς, Ζενιόφ (80' Ζενιόφ), Ογιάμα (91' Μίλερ), Σάπινεν.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρντζουμιάν, Ρισβάνης (46' 'Αραγιουρι), Αντωνιάδης, Αβραάμ (64' Κορέια), Χριστοφή (64' Ντέλετιτς), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Ουάρντα, Πόποβιτς (80' Χριστοδουλόπουλος), Κατσαράβα.

Στάδιο: Λε Κοκ Αρένα.

Σκόρερ: 55' Σάπινεν, Ζενιόφ / 29' Χριστοφή, 33' Πόποβιτς.

Κίτρινες: 10' Σόμετς, 66' Λούκα / 8' Ρισβάνης, 83' Αμπαρντζουμιάν.