«Σκότωσε» την Ανόρθωση και πάει Ευρώπη ο Άρης!

Με τριάρα στο «Παπ», η «ελαφρά ταξιαρχία» άφησε εκτός Conference League την ομάδα της Αμμοχώστου

Ο Άρης έγραψε την πιο χρυσή σελίδα στην ιστορία του. Ο Άρης είναι για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση. «Τελείωσε» την Κυρία μέσα στο Αντώνης Παπαδόπουλος, για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, κερδίζοντάς την 0-3, με γκολ του Γιαγκό στο 43’ και δυο γκολ του Σπόλιαριτς στο 63’ και 69’. Η ομάδα της Ανόρθωσης αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 78’ αφού ο Λάζαρος είδε την απευθείας κόκκινη για φάουλ.

Η Ανόρθωση έκανε μια κακή εμφάνιση και βλέπει την χρονιά να τελειώνει. Στο μυαλό πλέον είναι η επόμενη σεζόν και ο προγραμματισμό της. Με μια πολύ καλή εμφάνιση ο Άρης, κέρδισε δίκαια τον σημερινό αγώνα και η σκέψη είναι στα παιχνίδια της Ευρώπης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ΜΕΡΟΣ

Φτωχό, χωρίς θέαμα και με πολλές διακοπές, ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Αντώνης Παπαδόπουλος, με τις δυο ομάδες να μην δημιουργούν ευκαιρίες, ενώ πολλά ήταν τα φάουλ αλλά και τα κόρνερ τα οποία δεν αξιοποιήθηκαν από καμία ομάδα.

Μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους το γκολ που σημειώθηκε από τους φιλοξενούμενους στο 43’ με τον Γιαγκό. Οι παίχτες του Σπιλέφσκι κυκλοφόρησαν την μπάλα, έγινε το σουτ από τον Γιαμπλόνσκι, κάπου κόντραρε η μπάλα, ο Γάλλος επωφελήθηκε από τις κόντρες και από κοντινή απόσταση έγραψε το 0-1 για τον Άρη. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σισκόρσκι έχασε την ευκαιρία για το 0-2, αφού έφυγε μόνος απέναντι από τον Λόρια μετά από λάθος των παικτών της Κυρίας, στέλνοντας ωστόσο την μπάλα στο εξωτερικό των δικτύων του Λόρια.

Η ομάδα της Λεμεσού πήρε προβάδισμα σε ένα πολύ σημαντικό σημείο του αγώνα, όπου με αυτό πήγε στα αποδυτήρια, βάζοντας δύσκολα στην Ανόρθωση για την επανάληψη.

Β’ ΜΕΡΟΣ

Πολύ επιθετικά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Άρης, που μπήκε με όρεξη μετά από το προβάδισμα που πήρε.

Στο 62’ ο Σπόλιαριτς έκανε το 0-2 για τον Άρη, προκαλώντας έξαλλους πανηγυρισμούς τόσο από τους παίκτες και τον προπονητή όσο και από τον κόσμο, αφού έγιναν ένα κουβάρι. Ο Μπαμπίκα έκανε την σέντρα από τα δεξιά με τον Κύπριο διεθνή να προλαβαίνει τον Αμπαρτζουμιάν και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Οκτώ λεπτά περίπου μετά, ο Άρης «κλείδωσε» την νίκη και συνάμα την ιστορική είσοδο σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση, ξανά με γκολ του Σπόλιαριτς, όπου πέρασε ανάμεσα από τρείς παίκτες της Ανόρθωσης και με πλασέ νίκησε ξανά τον Λόρια.

Στο 78’ η Κυρία έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, αφού ο Λάζαρος είδε την κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Φράγκο. Στο 82’ ο Μπράουν βρέθηκε απέναντι από τον Λόρια αλλά το πλασέ του κατέληξε εκτός, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 0-4. Ο Γκαρσία το έκανε στο 85’ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για υπόδειξη οφ-σαίντ.

Η Ανόρθωση έκανε ένα από τα χειρότερα της παιχνίδια, στο πιο κρίσιμο σημείο του πρωταθλήματος, ενώ ο Άρης ήταν πιστός στο εξίσου σημαντικό ραντεβού για τον ίδιο, όπου δίκαια πήρε την νίκη.