Check in στα προημιτελικά η «Κυρία»

Μεγάλη νίκη για την Ανόρθωση που ανάγκασε την Πάφο στην πρώτη της ήττα μέσα στην έδρα της

Μεγάλη νίκη για την Ανόρθωση η οποία έθεσε γερές βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου αφού επικράτησε με 1-3 της Πάφου στο Στέλιος Κυριακίδης. Τα γκολ της αναμέτρηση πέτυχαν οι Αντωνιάδης 42 ' (αυτ.), Πόποβιτς 51 ',  Αμπαρτζουμιάν 70', και στο 80' ο Χριστοδουλόπουλος .

Α’ Ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 5ο λεπτό με τον Ζάιρο να βγαίνει απέναντι από τον Τζουρ με τον τελευταίο να αποκρούει την μπάλα με τα πόδια. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιήσαν την πρώτη τους αναγκαστική αλλαγή με τον Αραγιούρι να αποχωρεί και τον Ντέλετιτς να παίρνει την θέση του.

Στη συνέχεια η Παφιακή ομάδα συνέχισε τον καλό της ρυθμό και περιόρισε την Ανόρθωση στο δικό της μισό. Η επόμενη καλή ευκαιρία ήρθε και πάλι για τους γηπεδούχους στο 17’ μετά από κεφαλιά του Μπάιριτς που όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του πορτιέρο της Ανόρθωσης.

Στη συνέχεια η «Κυρία» βελτιώθηκε και έβγαλε αντίδραση χάνοντας κλασσική ευκαιρία στο 31ο λεπτό μετά από σουτ του Πόποβιτς μέσα στην περιοχή που όμως απέκρουσε εκπληκτικά ο Ρούτκο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κρατούν την μπάλα δίχως όμως να απειλήσουν περεταίρω την εστία της Πάφου.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Πάφος άνοιξε το σκορ στο 42’ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Παλάσιος πήρε την κεφαλιά εντός της περιοχής και στην προσπάθεια του να απομακρύνει ο Αντωνιάδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να διαμορφώσει το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Δεν ξεκίνησε καλά για την Πάφο το B' ημίχρονο όπου σε μία ολιγωρία της άμυνας ο τερματοφύλακας της ομάδας Ρούτκο, αναγκάστηκε να βγει έξω από την περιοχή του ανατρέποντας τον Νοβοτνί και αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές στο 49ο λεπτό.

Ακολούθησε η εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς που ισοφάρισε το σκορ για την ομάδα του στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Κυριά συνέχισε να πιέζει και έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία με πλασέ του Ουάρντα έξω από την περιοχή που όμως κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του νεοεισελθόντα Άντος.

Ο αγώνας εξελίχθηκε με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν το παιχνίδι και στο 70’ μετά από ένα ωραίο διαγώνιο σουτ του Αμπαρτζουμιάν μέσα από την περιοχή της Πάφου ο τελευταίος έγραψε το 1-2 και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Το τελικό 1-3 ήρθε να γράψει ο Χριστοδουλόπουλος στο 80ο λεπτό με μία ακόμη ωραία εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή των γηπεδούχων.

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούτκο, Παλάσιος, Αίλτον (Ταλίς 35'), Κοβάτσεβιτς, Ζάιρο (Χόκο 64'), Ντ.Αουρέλιο (Χεστάντ 64'), Λέιτε (Άντος 49 '), Πάνιτς, Ντράγκομιρ (Πάντσεον 64'), Μπάιριτς, Πάγιτς

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αραγιούρι (Ντέλετιτς 8'), Αντωνιάδης, Κορρέα, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Αρτυματά, Χουσμπάουερ (Βερχόβετς 73'), Ουάρντα (Χριστοφή 80'), Πόποβιτς (Χριστοδουλόπουλλος 73') και Νόβοτνι (Ρουσιάς 80').

Σκόρερ: 42 ' Αντωνιάδης (αυτ.) / 51 ' Πόποβιτς, 70' Αμπαρτζουμιάν, 80' Χριστοδουλόπουλλος

Κίτρινες: 79' Πάγιτς, 82' Κοβάτσεβιτς/ 61' Ντέλετιτς

Κόκκινες: Ρούτκο 47', Παλάσιος 92' / -

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης