Ήττα για τους Γεωργιανούς στο 90+2'

Βασικός ο Λόρια, πέρασε ως αλλαγή ο Κβιλιτάια

Με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι Ισπανοί κατάφεραν να φύγουν με το διπλό από την Γεωργία, κερδίζοντας την με 2-1. Ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης, Γκιόργκι Λόρια, αγωνίστηκε σε όλο το ενενηντάλεπτο, έχοντας μάλιστα ευθηνή στο δεύτερο γκολ των Ισπανών, ενώ ως αλλαγή αγωνίστηκε ο επιθετικός της Κυρίας, Γκιόργκι Κβιλιτάια.

Ένα σουτ… προσευχή του Ντάνι Όλμο στις καθυστερήσεις λύτρωσε την Ισπανία που βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από την Γεωργία που απέδειξε και πάλι ότι είναι πολύ σκληρό καρύδι.

Η άμμος στην κλεψύδρα είχε αδειάσει απελπιστικά και η Ισπανία βρισκόταν στα πρόθυρα μίας δεύτερης γκέλας σε ισάριθμες αγωνιστικές στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Είχαμε φτάσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και η Γεωργία με συνταγή… Ελλάδας κρατούσε το 1-1 από την Ισπανία που ήταν έτοιμη για το δις εξαμαρτείν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

Κάπου εκεί, ήρθε ο από μηχανής Θεός. Αν και αυτό απαγορεύεται ρητά από τους άγραφους νόμους του tiki-taka, ο Ντάνι Όλμο που είχε έρθει από τον πάγκο δοκίμασε ένα απονενοημένο διάβημα από τα 30 μέτρα και η μπάλα μπήκε μέσα! Στο φαλτσαριστό σουτ του εξτρέμ της Λειψίας, η μπάλα τρελάθηκε από τα φάλτσα, ο Λόρια που ακούμπησε την μπάλα την έβαλε ακόμα πιο μέσα και η ομάδα του Λουίς Ενρίκε απέδρασε από την Τιφλίδα με τον πιο ακραίο τρόπο (1-2)!

Πηγή: sdna.gr

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση