Ιστορική νίκη της Ανόρθωσης στην Πόλη!

Η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε την Μπεϊκόζ...

Η ομάδα χάντμπολ της Ανόρθωσης ήταν τυπικότατη στο ραντεβού της με την Ιστορία, αφού στον αγώνα με την τουρκική Μπεϊκόζ στην Κωνσταντινούπολη, η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν η νικήτρια με 32-28. Η ρεβάνς θα γίνει στο ΑΤΙ την άλλη Κυριακή (13/12 - 20:15).

Μετά από τη μεγάλη της νίκη στην Πόλη, η «Κυρία» έχοντας πλέον το αβαντάζ των τεσσάρων γκολ θα διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση («16») του EHF European Cup. Πρόκειται για μια ιστορική νίκη τεράστιας σημασίας για την κυπριακή χειροσφαίριση.

Πρώτος σκόρερ ο Ασβεστάς με 7 γκολ, 6 έβαλε ο Τότος, 5 ο Ιούλιος Αργυρουύ και 4 ο Μωραΐτης. Κέρδισε και τα δύο ημίχρονα η κυπριακή ομάδα, καθώς στο πρώτο 30λεπτο ήταν μπροστά με 16-13.

Sabbianco Ανόρθωση: (Γ. Ζαραβίνας): Κοτανίδης (τ), Ασβεστάς 7, Τότος 6, Ι. Αργυρού 5, Μωραΐτης 4, Χρ. Αργυρού 3, Κεσίδης 3, Κρητικός 3, Φωτίου 1, Ευσταθιάδης, Χατζηεφραίμ, Ιωάννου, Πάβλοβιτς, Χατζησάββα, Μιμίκος, Μηνά (τ).