Φιλική πεντάρα με δίμπαλο Ουάρντα

Σκόραρε δις στο ανεπίσημο του ντεμπούτο ο Αιγύπτιος

Φιλική νίκη με 5-1 επί της Καρμιώτισσας πέτυχε η Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», με τον Ουάρντα να σκοράρει δις στο ανεπίσημο του ντεμπούτο σημειώνοντας μάλιστα και ένα πολύ όμορφο γκολ.

Τα άλλα τέρματα για την «Κυρία» σημείωσαν οι Μότης, Λουκά και Πόποβιτς, με τον πρώτο να ήταν μέσα στους διακριθέντες της ομάδας του Κετσπάγια. Ανεπίσημο ντεμπούτο πραγματοποίησε και ο Νινούα ο οποίος αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο ενώ οι Μπουσουλάτζιτς και Κατσαράβα κατέγραψαν την πρώτη τους φετινή συμμετοχή, έστω και σε φιλικό παιχνίδι.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο, με την Ανόρθωση να έχει τη συντριπτική κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει πολλές επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Καϊρίνου. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 5ο λεπτό. Ο Κορέια έκανε τη σέντρα από το αριστερά, ο Μότης έπιασε την κεφαλιά όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 24’ ο Κατσαράβα πήγε για ανάποδο ψαλίδι όμως δεν βρήκε στόχο. Τρία λεπτά αργότερα η Καρμιώτισσα απείλησε με ένα σουτ του Σιλβέστρου το οποίο όμως ήταν άστοχο. Στο 40’ η «Κυρία» δημιούργησε άλλη μια καλή στιγμή με τον Πόποβιτς. Ο Μότης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σλοβένος έπιασε το πλασέ στην κίνηση όμως ήταν χλιαρό, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Καϊρίνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μια πολύ καλή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Συγκεκριμένα, στο 49’ ο Ορφανίδης έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Τζουρ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 54ο λεπτό ο Ουάρντα έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Καϊρίνο να αποκρούει ασταθώς τη μπάλα η οποία στη συνεχεία απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς της Καρμιώτισσας. Στο 58ο λεπτό η Καρμιώτισσα έχασε μια τεράστια διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Ράσιτς έκανε την καρφωτή κεφαλιά με τον Τζουρ να κατεβάζει τα ρολά του και να αποκρούει τη μπάλα. Ο παίκτης της Καρμιώτισσας πήρε το ριμπάουντ όμως δεν βρήκε στόχο παρόλο που ο κήπερ ήταν εξουδετερωμένος.

Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό με τον νεαρό Μότη, ο οποίος έφυγε πίσω από την άμυνα της Καρμιώτισσας και τον Καϊρινο με ωραίο πλασέ. Ένα λεπτό αργότερα η «Κυρία» πέτυχε και δεύτερο γκολ με πλασέ του Ουάρνα μέσα από την περιοχή, ο οποίος πήρε πάσα πάρε-βάλε από τον Πόποβιτς. Ο Αιγύπτιος χτύπησε ξανά στο 66’ πετυχαίνοντας αυτή τη φορά ένα πανέμορφο γκολ με ένα φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να χτυπά και στο οριζόντιο δοκάρι προτού καταλήξει στα δίχτυα. Η Ανόρθωση πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 84ο λεπτό. Ο Λουκά έκανε το μακρινό σουτ, ο Καϊρινός έδειχνε να ελέγχει τη μπάλα η οποία όμως του έφυγε από τα χέρια και κατέληξε στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα η Καρμιώτισσα πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Γεμπλί ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Πόποβιτς στις καθυστερήσεις με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ανόρθωση: Τζουρ (77' Παπαδόπουλος), Κορέια, Καλτσάς, Ρισβάνης, Κορρέα, Πόποβιτς, Μπουσουλάτζιτς, Χουσμπάουερ, Νινούα (46' Ουάρντα), Κατσαράβα, Μότης.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Ντέλετιτς, Ουάρντα, Διάκος, Λουκά

Καρμιώτισσα: Καϊρίνος, Γαβριήλ, Χρίστου, Δημητρίου, Μαμμίδης, Χριστοφή, Χατζηβασίλης, Μενελάου, Μάρκου, Σιλβέστρος, Ράσιτς.