Φιλική νίκη με γκολάρα Ουάρντα για την «Κυρία»

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας

Η Ανόρθωση επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 2-0 σε φιλικό παιχνίδι στο «Ν. Papas Group Αμμόχωστος-Επιστροφή». Σκόρερ για την «Κυρία» οι Χαρογιάν (66’) και Ουάρντα (70’).

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και είχαν την κατοχή της μπάλας. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη ήταν πιο επιθετική και έφτιαξε κάποιες καλές ευκαιρίες για να σκοράρει. Η Ανόρθωση δυσκολεύτηκε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να επιβάλει το παιχνίδι της. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε στο πρώτο μέρος ήταν στο 33’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αμπαρτζουμιάν.

Στην επανάληψη η «Κυρία» μπήκε καλύτερα και πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς ανέβασε απόδοση κάτι που ανάγκασε τη Νέα Σαλαμίνα να μην έχει την εικόνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ για την Ανόρθωση άνοιξε ο Χαρογιάν στο 66’ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 70’ ο Ουάρντα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Μελισσά.

Ουσιαστικά, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με την Ανόρθωση στην επανάληψη να μετουσιώνει την υπεροχή της σε γκολ και να φτάνει στη φιλική νίκη με 2-0.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης

90+3' Λήξη στο φιλικό

90' Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος

85' Πέντε λεπτά για το τέλος

76' Πάντεον και Νινγκά εκτός, μέσα οι Λάζαρος και Χρυσοστόμου

71' Τριπλή αλλαγή για την «Κυρία», στις θέσεις των Αμπαρτζουμιάν, Σαμπό και Ουάρντα οι Παρούτης, Ιωάννου και Αντωνίου

70' ΓΚΟΛ 0-2, εξαιρετικό σουτ από τον Ουάρντα ο οποίος έστειλε την μπα΄λα στο δεξί παραθυράκι του Μελισσά

66' ΓΚΟΛ 0-1, ανοίγει σκορ η Ανόρθωση με κεφαλιά του Χαρογιάν μετά από εκτέλεση κόρνερ

64' Σουτ του Πάντσεον, απόκρουση από τον Μελισσά

62' Κουμουρής στη θέση του Κλίμοβιτς

57' Σουτ του Ουάρντα, δεν ανησυχεί τον Μελισσά

55' Χωρίς κάποια φάση με΄χρι στιγμής στην επανάληψη

46' Φερέιρα εκτός, μέσα ο Κατσαντώνης

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45' Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος

42' Καλή φάση για την Ανόρθωση, ο Νινγκά έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Φράγκος σταμάτησε την πορεία της μπα΄λας με τάκλιν

34' Κίτρινη κάρτα στον Χαρογιάν

33' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Αμπαρτζουμιάν, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

30' Ημίωρο στο παιχνίδι

25' Πιέζει η Νέα Σαλαμίνα

23' Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους, στη θέση του τραυματία Μαντζέκ ο Φιάκας

23' Διώχνουν οι παίκτες της Νέας Σαλαμίνας

22' Φάουλ για την Ανόρθωση σε καλό σημείο για γέμισμα στην περιοχή

19' Κοντινή κεφαλιά του Κατσικά, μαζεύει ο Λόρια

15' Η Ανόρθωση δυσκολεύεται μέχρι στιγμής να κρατήσει μπάλα

10' Πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να πατούν καλύτερα

6' Πρώτη φάση στο παιχνίδι και είναι για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Φελίπε έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια

1' Σέντρα στο παιχνίδι

Νέα Σαλαμίνα: Mελισσάς, Σεργίου, Κατσικάς, Ντάτκοβιτς, Οφόρι, Φράγκος, Τιάγκο, Κλίμοβιτς, Φελίπε, Φλοριάν, Μαντζέκ

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Παϊσίνιο, Χαρογιάν, Πάντσεον, Αρτυματάς, Σαμπό, Ουάρντα, Φερέιρα, Νινγκά

Διαιτητής: Δημήτρης Σολωμού